Prezident Zeman odpoledne pravděpodobně schválí nové velvyslance

Po několika měsících by měl prezident Miloš Zeman schválit nové velvyslance. Odpoledne pravděpodobně podepíše jejich jmenovací listiny. Zeman jejich vyslání do zahraničí zdržoval kvůli sporu s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman přijal hejtmany na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Schwarzenberg se postavil proti nominaci bývalého kosmonauta Vladimíra Remka do Ruska. Vadil mu i plán vyslat na Slovensko manželku exprezidenta Lívii Klausovou.

Právě o těchto dvou jménech má Zeman přes den jednat s novým ministrem zahraničí Janem Kohoutem.

"O nich ale nejdříve musí rozhodnout vláda. Pokud s tím bude ministr zahraničí souhlasit, jako že se již vyjádřil, že ano, tak tato dvě jména navrhne vládě ke schválení. Budou-li schváleni, poté přichází role prezidenta,“ říká ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schvalování nových velvyslanců mluvili v poledních Ozvěnách dne ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl

Klíčovým problémem je podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla trojúhelníkový vztah mezi ministerstvem zahraničí, úřadem vlády a prezidentem:

„Všichni tři chtějí do určité míry zasahovat do zahraniční politiky. Pokud mezi nimi existuje politické hnutí, tak se právě promítá do jmenování velvyslanců. Konkrétně ty dvě jména jsou kontroverze domácí politiky, v zahraniční to téměř žádný ohlas nevyvolává. Koneckonců jmenování velvyslanců zase není tak důležitým krokem z hlediska celkové zahraničně-politické strategie.“

Kromě Klausové a Remka prezident žádné další preferované osobnosti nemá. „Abych měl nějakého pozitivního kandidáta, kromě těch dvou, zatím nemám. A ani nepředpokládám, že v budoucnosti budu mít,“ řekl prezident.

Novým velvyslancem v Brazílii se stane Jiří Havlík. „Pan velvyslanec Havlík už obdržel agremá brazilské strany. Navíc v říjnu se do Brazílie chystá návštěva předsedy Senátu s podnikatelskou delegací," prozrazuje Kmoníček.

Ministerstvo vytipovalo několik ambasád, kde velvyslanci lobbují za české vědce

Číst článek

Po diskuzích s ministrem zahraničí připravil Kmoníček dvacet ambasád. „Záleží na jeho dnešním jednání s panem prezidentem, kolik jich bude podepsáno.“

V první várce jsou navrženi kariérní diplomaté, které ještě navrhoval bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, a schválila vláda Petra Nečase. Hostitelské země už je schválily, chybí už jen podpis prezidenta.

Martin Křížek, Petr Medek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme