Prezident Zeman podle ministra Chovance podporuje migrační politiku vlády

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech podpořil migrační politiku vlády. Po jednání s ním to řekl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Podle ministra panovala mezi účastníky jednání velká jednota v postoji k uprchlické krizi. Prezident Zeman prý podporuje kroky ministerstva vnitra, například odmítnutí uprchlických kvót.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

„Jedinou věc, kterou pan prezident zmiňoval, že by se připojil k žalobě Slovenska na Evropskou komisi, jinak se shodujeme,“ zhodnotil zhruba čtyřhodinovou schůzku Chovanec.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD již dříve řekl, že Česko se nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót.

Na řadu přišla i kritika vysokého komisaře OSN pro lidská práva z posledních dnů. Ten obvinil Českou republiku z porušování lidských práv vzhledem k jednání s uprchlíky. Zkritizoval zadržování migrantů a podmínky v detenčních zařízeních.

Ministr pozval komisaře do České republiky, aby si na vlastní oči prohlédnul podmínky v uprchlických zařízeních. Trvá také na tom, že Česko bude migranty v detenčních zařízeních zadržovat dál, protože drtivá většina z nich u nás nechce zůstat, ani požádat o azyl. Kdyby o něj požádali, přešli by podle Chovance do zařízení s mírnějším režimem.

Prezident mluvil s ministrem vnitra také o tom, kolik uprchlíků aktuálně míří do Česka. Jejich příliv do Česka v těchto dnech ustává. Momentálně jich je u nás okolo pěti set.

Kromě toho se ministr Chovanec s prezidentem bavil o vyslání českých policistů do Maďarska, kde mají pomáhat se střežením hranic.

„Pan prezident to vzal na vědomí s tím, že s tím de facto nemá problém, že je to správná cesta ochrany vnější schengenské hranice, o které hovoříme už dlouho,“ řekl Chovanec.

Do vlády by podle něj měla jít také podobná žádost Slovinska, které by chtělo rovněž policejní pomoc.

Miloš Zeman - výběr výroků k uprchlické krizi a islámu | Foto: Český rozhlas

ČTK, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme