Česko 5:0 Lotyšsko

Prezident Zeman považuje za nejvhodnější řešení pro OKD znárodnění

Nejlepším řešením situace kolem těžební společnosti OKD by podle prezidenta Zemana mělo být znárodnění této firmy. Řekl to po jednání s moravskoslezským hejtmanem Miroslavem Novákem. Podle Miloše Zemana by se měl přijmout příslušný zákon, který znárodnění umožňoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman v Interview Plus | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Prezident republiky vyjádřil názor, že v první řadě je zapotřebí pomoci horníkům této společnosti a v druhé řadě uchovat v rozumném rozsahu těžbu v perspektivních dolech,“ uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Firma OKD je ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.
Pramen: ČTK

„Odmítl naproti tomu jakékoli výpalné těm, kdo OKD vytunelovali. Proto pan prezident zastává názor, že nejvhodnějším řešením by bylo přijetí zákona o znárodnění OKD,“ dodal.

„V právním státě je samozřejmě znárodnění možné pouze za náhradu a řešili bychom obtížný problém - kolik je ta cena a kolik by měla být kompenzace stávajícím vlastníkům,“ reagoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

"Mohlo by se samozřejmě stát, že by cena byla záporná, takže by nestali nic. Ale otázkou by asi bylo, jaký znalec by to hodnotil a jak bychom to obhájili.“

O OKD má zájem slovenský miliardář

Skupina Arca Capital Pavola Krúpy dnes prohlásila, že chce doly od Ad Hoc Group koupit. Na rozdíl od jiných zájemců nepodmiňuje investici insolvencí firmy. Arca má v NWR menšinový podíl přes 3 procenta. Kritickou situací dolů se zabývá také vláda.

Sociálnědemokratický ministr průmyslu Jan Mládek řekl, že je ještě potřeba počkat na detaily nabídky:

„Uvidíme, co tomu řeknou stávající majitelé, protože to jsou dva soukromé subjekty, které se musí dohodnout mezi sebou. Samozřejmě, pokud se dohodnou a zachovají zaměstnanost, tak jenom dobře.“

„Akorát mám takové nějaké podezření, že dříve nebo později by i pan Krúpa přišel s nějakými požadavky na stát,“ obává se Mládek.

Zásoby na dolech OKD | Foto: Michal Jindra

Stát zatím nemá o OKD jasno. Ministři chtějí znát podrobnosti o stavu firmy

Číst článek

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme