Prezident Zeman pozval odcházející členy vlády na večeři, dorazí jich jen třetina

S prezidentem dnes povečeří jen torzo odstupující Nečasovy vlády. Většina ministrů v demisi se z akce, na kterou je Miloš Zeman na závěr jejich působení pozval, omluvila. Pozvánku od hlavy státu prý dostali pozdě a mají jiný program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (vpravo) předal 17. června na Pražském hradě prezidentovi republiky Miloši Zemanovi svou demisi | Zdroj: ČTK

Několik jmen už máme potvrzeno, reagoval na informace o malém zájmu o večeři na Pražském hradě šéf kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Vyjádřil se i ke spekulacím, že za omluvami odstupujících ministrů je údajně víc než jejich nabitý program.

„Jestli si páni ministři myslí, že je dobré nejít, je to na nich. Minimálně si myslím, že se to nesluší vůči hlavě státu z jakýchkoli důvodů, pokud nejsou výjimečné, rodinné či osobní, odmítat. Ale podle potvrzených jmen myslím, že to tak strašné fiasko, jak říkal pan Kalousek, nebude,“ uvedl Mynář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo z členů končící vlády dorazí na večeři s prezidentem, zjišťovala Věra Masopustová

Na slova jeho reagoval ministr financí v demisi Miroslav Kalousek z TOP 09.

„Já jsem se zdvořile omluvil, tak jak předepisovala omluvenka. O nějakém fiasku jsem neřekl ani slovo. Ať hradní úředník přestane plkat a nebere si do úst ústavní činitele,“ vzkázal.

Na večeři s hlavou státu nemá z odstupujících ministrů za TOP 09 čas nikdo. Karel Schwarzenberg má jiný program, Ludmila Müllerová je mimo Prahu a nepůjde ani Leoš Heger.

Ministři odmítají, že by šlo o schválnost

Podobné je to až na výjimky s ODS. Odstupující premiér Petr Nečas se dal slyšet, že k účasti nebude nikoho nutit. A tak budou s Tomášem Chalupou zřejmě jediní, kdo za občanské demokraty na Hrad přijdou.

Plný kalendář už mají Martin Kuba a Petr Bendl, Pavel Blažek zápal plic a Zbyněk Stanjura dlouho plánovanou akci. Že by šlo o schválnost, Stanjura odmítl. „V tom žádný protest ani žádná schválnost není. Prostě plný termín, nic jiného,“ řekl.

Ze setkání se omluvila kvůli dlouhodobě plánované rodinné dovolené i šéfka strany LIDEM Karolína Peake, čas prý nemá ani její stranický kolega Kamil Jankovský. Omluven už je i Jan Kubice.

Z těch, kdo by se tedy měl u stolu s prezidentem Milošem Zemanem sejít, jsou zatím jen Alena Hanáková ze Starostů a nezávislých, Petr Mlsna z LIDEM, Vlastimil Picek a Petr Fiala a už zmínění občanští demokraté Tomáš Chalupa a Petr Nečas.

Ze 17 členů bývalé vlády tedy s Milošem Zemanem povečeří jen šest odstupujících ministrů.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme