Prezident Zeman přeruší tradici novoročních projevů a vystoupí s vánočním poselstvím

Prezident Miloš Zeman dnes mění tradici. Na zámku v Lánech vystoupí s vánočním poselstvím. Po více než 60 letech tak přeruší sérii novoročních projevů, se kterými začal Klement Gottwald.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Projev prezidenta republiky - ať už o Vánocích, nebo na Nový rok se stal v Československu a později České republice neodmyslitelnou součástí přelomu roku. Vánočním projevem Zeman navazuje na prvorepublikovou tradici, kdy Masaryk, Beneš a za protektorátu Hácha promlouvali k lidem o Vánocích.

„Naváže na tradici první československé demokratické republiky. Novoroční projevy jsou vlastně až záležitostí po únoru 1948. Počítá se s tím, že by měl být dlouhý zhruba 20 minut. To znamená, že nebude narušena délka a naváže se tak na novoroční projevy,“ vysvětluje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zakladatelem novoročních projevů je prezident Masaryk, první ale přednesl až v roce 1933

Číst článek

Zeman chce své poselství koncipovat jako osobní bilanci a bude pravděpodobně mluvit z patra. Radiožurnál bude vánoční projev prezidenta republiky vysílat od 13 hodin živě.

V Británii má sváteční proslov panovníka tradičně velkou sledovanost

Číst článek

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme