Žaloba na ‚občana Zemana‘. Soud připustil, aby Šarapatka prezidenta za jeho výrok žaloval přímo

Obvodní soud pro Prahu 1 připustil, aby bývalý poradce Zdeněk Šarapatka žaloval přímo prezidenta Miloše Zemana, a ne ministerstvo financí, na něž žalobu původně podal. Šarapatka stát žaloval kvůli Zemanově tvrzení, že ho vyhodil pro neschopnost. Soudy mu původně vyhověly, rozsudky však zrušil Ústavní soud, podle kterého za výrok nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba. Proti rozhodnutí se strany mohou odvolat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud připustil, aby Šarapatka žaloval Zemana místo ministerstva | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Soud svolil, abychom za lež místo České republiky žalovali občana Zemana (...). Zeman se už nemůže schovávat za prezidentský úřad,“ uvedl na twitteru Šarapatka. Z usnesení, jež zveřejnil, vyplývá, že výstup původně žalovaného ministerstva a vstup Zemana do řízení navrhl žalobce, žalovaná strana se vstupem nového účastníka souhlasí.

Přišel dopis od paní soudkyně JUDr. Stamidisové. Soud svolil, abychom za lež místo ČR žalovali občana Zemana. Jdeme s JUDr. Ostrým do toho: Zeman se už nemůže schovávat za prezidentský úřad. Děkuju všem za solidaritu se soudními náklady tohoto boje viz: hithit.com/cs/project/946…

12:27 – 17. 03. 2021

68 1040

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě.

Šarapatka nejdříve zažaloval ministerstvo financí, podle tehdejšího výkladu totiž prezidenta nešlo přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo.

Podle Ústavního soudu však Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce a prezident za něj odpovědný je. Ústavní soud se nezabýval pravdivostí výroku, ale jen tím, zda souvisel s prezidentskou funkcí.

Server Seznam Zprávy uvedl, že se také Šarapatkův právní zástupce Artur Ostrý pokoušel s Hradem dohodnout na mimosoudním řešení sporu. Zeman tuto možnost ale podle právníka nevyužil, což serveru potvrdil i prezidentův advokát Marek Nespala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme