Prezident Zeman schválil Klausovou jako velvyslankyni na Slovensku

Prezident Miloš Zeman podepsal pověřovací listinu Livie Klausové. Bývalá první dáma se tak může stát velvyslankyní na Slovensku. Funkce se ujme v okamžiku, kdy pověřovací listinu předá slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Livia Klausová | Zdroj: ČTK

Informace o tom, že by se Livia Klausová mohla stát velvyslankyní v Bratislavě, se objevily poté, co byl Miloš Zeman zvolen v přímé volbě prezidentem.

Spekulovalo se o tom, že Klausová není kariérní diplomatkou a že na Slovensko pojede vlastně jen za odměnu za to, že Zemana v prezidentské volbě podpořila.

Zeman tehdy navrhl také někdejšího kosmonauta a europoslance KSČM Vladimíra Remka, který ho ve volbě rovněž podpořil, na post velvyslance v Moskvě. Proti oběma kandidátům se stavěl tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který byl Zemanovi v souboji o prezidentský úřad nejvážnějším soupeřem.

Dohady pak zablokovaly proces výměny velvyslanců. Po pádu Nečasovy vlády a odchodu Schwarzenberga z ministerského postu spor skončil. Současný přechodný šéf diplomacie Jan Kohout s kandidaturou Remka a Klausové problém neměl. Remek zatím na podpis prezidenta čeká.

Slovensko už v polovině října vyslovilo s nominací nové české velvyslankyně oficiální souhlas. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák tehdy řekl, že by Klausovou v této roli považoval za symbol nadstandardních vztahů Česka se Slovenskem. Podobně se vyjádřil i premiér Robert Fico.

Martin Hromádka, Jakub Hein Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme