Prezident Zeman se pohybuje za hranou zákona, tvrdí část ústavních právníků

Prezident Miloš Zeman se opakovaně pohyboval na hraně, nebo dokonce za hranou českých zákonů. V analýzách pro Senát to podle senátora Jiřího Šestáka z klubu Starostů a nezávislých uvedli čtyři z pěti ústavních právníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiislámské a prozemanovské shromáždění na Albertově

Protiislámské a prozemanovské shromáždění na Albertově | Foto: Filip Jandourek

Ke sporným prezidentovým krokům patří podle senátora Jiřího Šestáka například jmenování úřednické vlády z řad Zemanových podporovatelů nebo otálení při jmenování Sobotkova kabinetu. Uvedl ale i další příklady.

„Bylo to třeba znejistění ústavně deklarované hodnotové orientace, kdy vyslovil onen známý výrok, že je v Číně, aby se naučil stabilizovat společnost,“ popisuje Šesták a dodává:

„Jedním z posledních je nejmenování profesorů, k čemuž ho zavazuje zákon o vysokých školách. Také jeho vystoupení při oslavách 17. listopadu, svojí přítomností na Albertově legitimizoval extremistické skupiny, které tam byly přítomny.“

Posudky si horní komora parlamentu objednala k petici, která podezírá hlavu státu z velezrady. K té ale podle právníků nedošlo. Petici samotnou projednají senátoři 10. prosince.

Změna kompetencí prezidenta

Parlament podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z KDU-ČSL čeká také debata o omezení kompetencí prezidenta republiky. Jednat se prý bude mimo jiné o tom, jestli se má omezení týkat jen prezidenta Zemana, nebo funkce jako takové.

„Jsme si vědomi, že máme nový institut přímo voleného prezidenta, a s tím souvisí jeho pravomoci. Bavme se o tom, jestli je to jenom osoba tohoto prezidenta, která může destabilizovat stát, když nebude dodržovat své pravomoci, protože v ústavě nemáme termíny, dokdy by se měli jmenovat profesoři a tak dále. Odpovídá se, že člověk zvolený do této funkce se bude chovat tak, jak se od něj očekává,“ upozorňuje Horská.

Senátor Jan Veleba ze Strany práv občanů ale upozornil, že podobné snahy jeho kolegů nemají šanci na úspěch. Petici proti Miloši Zemanovi podepsalo přibližně deset tisíc lidí, a kvůli tomu se podle něj ústava měnit nemůže.

„Jestli toto má být pokračování petice, kterou podepsalo, tuším, 10 tisíc lidí, tak já na to říkám, že prezidenta Miloše Zemana volilo, zaokrouhluji, 2 miliony 400 tisíc lidí. Kdyby se na každých 10 tisíc lidí měla měnit ústava, tak by to bylo naprosto mimo,“ uzavírá Veleba.

Věra Pfeifferová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme