Prezident Zeman o soše maršála Koněva: Radní se zachovali hloupě, přístup Ruska je kontraproduktivní

Trestní stíhání, kterým vyšetřovací výbor Ruské federace reagoval koncem týdne na odstranění sochy maršála Koněva v Praze, je podle prezidenta Miloše Zemana kontraproduktivní. Odsunutí sochy má ale hlava státu za hloupé a směšné a komické s ohledem na dobu, která uplynula od pádu minulého režimu. V pořadu televize Prima přirovnal chování zastupitelstva Prahy 6, které o přesunutí sochy rozhodlo, k obrazoborectví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice Prahy 6 sochu Koněva dala odstranit minulý pátek a chce ji umístit do muzea | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Přemýšlejme, co obrazoborectví v historii dokázalo, zničilo krásná umělecká díla,“ uvedl Zeman. Připomněl, že Koněv se svými vojáky osvobodil na konci druhé světové války nejen Prahu, ale i koncentrační tábor Osvětim. „Má své místo v Praze, zatímco ti, kdo sochu odstraňují, v životě nic pořádně nedokázali,“ konstatoval.

Stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, brání ministerstvo Prahu 6 kvůli soše Koněva

Číst článek

V souvislosti s vměšováním Ruska do českých záležitostí připomenul Zeman své nedávné schůzky s velvyslanci Číny a Spojených států, kteří podle něj vyhrožovali Česku také. V prvním případě kvůli vztahům k Tchaj-wanu, v druhém kvůli plánům české vlády zavést digitální daň. „Oběma jsem říkal, že je to vměšování do vnitřních věcí a že je to kontraproduktivní,“ uvedl. Dodal, že totéž platí o pro Ruskou federaci, ačkoli odstranění sochy považuje za hloupost a obrazoborectví. Za zničení přitom považuje i přesunutí sochy.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, dala odstranit minulý pátek a chce ji umístit do muzea. Za nepřípustné má stíhání české samosprávy Ruskem české ministerstvo zahraničí. Příslušné ruské zákony nebudou podle něj v Česku vymahatelné. Ministerstvo rovněž odmítlo zásahy ruských státních orgánů do vnitřních záležitostí České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme