Prezident Zeman už k Václavu Moravcovi nepřijde. Přeje si nového Peroutku

Prezident Miloš Zeman už podle svých slov nikdy nepřijde do pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Reagoval tak na nedělní vydání, v němž moderátor diskutoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou o služebním zákoně a politických náměstcích. Zeman v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 uvedl, že moderátor udělal z neznalosti nebo úmyslu „obrovský kiks“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na setkání s občany | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Měl, nebo neměl Zeman ve svém kabinetu z let 1998 až 2002 politické náměstky ze sociální demokracie? Podle Václava Moravce ano, současný prezident tvrdí opak.

Moderátor ho za toto údajně lživé tvrzení v nedělním vysílání pokáral. A Zeman zareagoval po vzoru svého předchůdce Václav Klause, který k Václavu Moravcovi nikdy nechodil.

Takzvaní političtí náměstci, s nimiž počítá návrh služebního zákona, se v poslední době stali předmětem neshod mezi prezidentem a koaliční vládou. Zeman požaduje, aby ze zákona vypadli, protože jsou podle něj zbyteční. Koalice jeho požadavek odmítla.

„Jestliže novinář řekne, že prezident lže, a potom je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník, nebo amatér,“ řekl Zeman v pořadu Pressklub, který se bude vysílat v neděli.

„Dal jsme mu dvě příležitosti a třetí mu už nedám,“ dodal.

Zeman ve středu poslancům ve sněmovně vysvětloval, že všichni náměstci v jeho vládě byli odbornými náměstky, protože měli na starost konkrétní odbory.

ČT stojí za Moravcem

Dramaturgyně diskusního pořadu Hana Andělová nicméně reagovala, že tvůrci pořadu si za kritizovanými argumenty stojí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemanovo odmítnutí další návštěvy Otázek Václava Moravce okomentoval publicista Karel Hvíždala

„Po celou dobu existence pořadu se snažíme upozorňovat na klamání politiků a institucí, od čehož nás nemohou odradit žádné výhrady v tom smyslu, že někdo z potenciálních hostů nepřijde, byť by to byla hlava státu.“

Mluvčí ČT Alžběta Plívová dodala, že slova pronesená moderátorem jsou podložena důkladnou rešerší, která vycházela i z důvodové zprávy k návrhu zákona o státní službě.

„Tady jde o jistý druh selhání. Jeho (Zemanovou) povinností ve veřejném diskurzu je odpovědět na každou otázku a obhájit svůj přístup. Ne odmítat,“ okomentoval prezidentův krok publicista Karel Hvížďala.

Hlava státu v rozhovoru pro Frekvenci 1 dále tradičně kritizovala údajně nízkou kvalitu žurnalistiky v Česku. Z minulosti prezident připomněl například Karla Havlíčka Borovského nebo Ferdinanda Peroutku.

„Já tady prostě takové lidi nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky. A jak jsem v inauguračním projevu říkal, český novinář je kombinace minimálních znalostí a maximálního sebevědomí,“ podotkl.

Dodal, že jeho přáním je, aby se v Česku objevil nový Peroutka.

ČTK, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme