Prezident Zeman už má transparentní volební účet, zatím nevybral žádné peníze

Prezident Miloš Zeman už má transparentní účet pro financování prezidentské kampaně. Radiožurnál to zjistil z webových stránek jeho předvolebního týmu a zřízení účtu u Fio banky potvrdil bez dalších podrobností také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během natáčení rozhovoru pro 20 minut Radiožurnálu

Prezident Miloš Zeman během natáčení rozhovoru pro 20 minut Radiožurnálu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Miloš Zeman zatím nevybral žádné peníze. Transparentní volební účet mají mít uchazeči o prezidentský post do pondělí, jinak jim hrozí za přestupek až půlmilionová pokuta od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Kampaň je i sbírání podpisů pro kandidáta na prezidenta, upozorňuje dohledový úřad

Číst článek

Podle názoru úřadu by měl Miloš Zeman do kampaně vykazovat i setkání s občany při svých krajských cestách. Prezident s tím nesouhlasí, volební kampaň při návštěvě krajů prý nevede.

Čas do pondělí má i Kubera

Transparentní účet má od ohlášení kandidatury textař Michal Horáček, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, lékař Marek Hilšer nebo bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek.

Kandidáti na prezidenta musí podat oficiální přihlášku k volbám ministerstvu vnitra do 7. listopadu. Resort vnitra pak do 24. listopadu rozhodne o jejich připuštění k volbám.

Češi si budoucího prezidenta budou vybírat 12. a 13. ledna. Rozhodnutí o termínu volby bylo vyhlášeno ve Sbírce zákonů toto pondělí, čímž oficiálně začala volební kampaň. Zájemci o křeslo hlavy státu musí do pěti pracovních dnů, tedy do příštího pondělí, zřídit bankovní účet pro financování kampaně a informovat o tom dohledový úřad.

Tento termín bude úřad pokládat podle Outlého za den zahájení kampaně i pro ty uchazeče, kteří by se rozhodli vstoupit do volebního klání třeba na poslední chvíli.

Vztahuje se to například na místopředsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS), který má dostatek podpisů pro svou nominaci, ale definitivně se ještě kandidovat nerozhodl. Přihlášky k prezidentské kandidatuře je nutné předložit ministerstvu vnitra nejpozději 7. listopadu.

hla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme