Prezident zítra jmenuje Vítězslava Jandáka ministrem kultury

Prezident republiky Václav Klaus pozval na středu na Pražský hrad k rozhovoru Vítězslava Jandáka navrženého předsedou vlády na funkci ministra kultury. Odpoledne pak proběhne jmenovací akt. Premiér Jiří Paroubek už dříve vyjádřil přání, aby se nový ministr mohl zúčastnit už středečního zasedání kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Jandák | Zdroj: ČTK

Nového ministra kultury jmenuje zítra prezident Václav Klaus. Ještě předtím chce s Vítězslavem jandákem ale mluvit, oznámil Radiožunálu mluvčí Hradu Petr Hájek: "Prezident pozval na středu 17. srpna na 11. hodinu na Pražský hrad k rozhovoru Vítězslava Jandáka navrženého předsedou vlády na funkci ministra kultury vlády České republiky. V 15. hodin pak proběhne jmenovací akt."

Osmapadesátiletý filmový herec působící jako prezident filmového festivalu pro děti a mládež byl v minulosti pražským zastupitelem a radním. Premiér Paroubek očekává, že se Jandákovi během 10 měsíců ve funkci podaří zlepšit vztahy státu a církví.

Premiér zdůraznil, jaké požadavky Vítězslav Jandák splňuje: je to člověk z kultury, pracoval v samosprávě, má zkušenosti s prací v neziskových organizacích a s neziskovými projekty.

Na otázku Radiožurnálu, zda Jandákovi nechybí další předpoklad, kterým je blízkost k ČSSD, protože zastupoval pravicové strany na pražském magistrátu, premiér odpověděl: "V době, kdy byl pan Jandák zastupitelem za tak zvanou Republikánskou unii, jsem ho znal velmi dobře. Pak se politicky přesunul někam dál, možná, že byl začátkem devadesátých let v ODS, to bych ale nazval jako dětskou nemoc pravičáctví."

Sám Vítězslav Jandák řekl, že je potěšen a chce pokračovat v práci svého přítele a předchůdce Pavla Dostála. "Chci pokračovat v jeho práci a zkusit nastartovat ještě nějaké věci, které by kultuře pomohly, hlavně mě ale tlačí strašně moc čas. Díky rozmíškám určitých skupin se stalo, že mám pouhých třináct dní na to, abych zpracoval první verzi státního rozpočtu, a protože bych velmi rád zastavil dlouholetý trend v Česku, totiž neustálé ubývání peněz směřujících do kultury, budu mít opravdu co dělat," prohlásil nastávající ministr.

Jandák by dále rád zvýšil renomé kultury jak u široké veřejnosti, tak i u těch, kteří rozhodují o penězích pro ni: "Budu se snažit přesvědčit společnost o tom, že kultura má skutečně smysl a fanděme jí všichni. Každopádně chci být tím, kdo bude v tomto resortu bojovat o každou korunu, a rozhodně nechci být ministrem tvorby, umělcům se do práce nechci plést, chci prostě pomáhat," řekl Českému rozhlasu Jandák.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme