Prezident zklamán odpovědí Ústavního soudu

Česko nemusí stihnout ratifikaci euroústavy - varuje prezident Václav Klaus. Zklamala ho totiž odpověď předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského ohledně své žádosti prověřit, zda je evropská ústava v souladu s ústavou naší republiky. Rychetský prezidenta upozornil, že soud se může zabývat jen oficiálním podnětem, což Klausův dopis nebyl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Josef Šmejkal

Současně šéf Ústavního soudu prostřednictvím svého mluvčího Michala Spáčila vzkázal, že se soud bude touto otázkou oficiálně zabývat zřejmě až v okamžiku, kdy bude zahájen ratifikační proces: "Ústavní soud může zahájit řízení o souladu evropské ústavy s Ústavou České republiky pouze na řádný návrh podle postupu, který je stanoven přímo v zákoně. Takový zákon jsme však dosud neobdrželi. Návrh je možné podat až poté, co byl proces ratifikace zahájen. Očekáváme, že potom takový návrh obdržíme a Ústavní soud začne bez odkladu jednat. Ústavní soud však nemůže poskytovat předběžná stanoviska k vlastním rozhodnutím," upozornil pro Radiožurnál Spáčil.

Odpovědí předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského na dotaz, jestli je evropská ústava v souladu s českou, je prezident Václav Klaus zklamaný. Prezident - podle mluvčího Hradu Petra Hájka - požadovaný názor od Ústavního soudu nezískal. Klaus se dokonce obává, že by se mohlo stát, že Česká republika z čistě procedurálních důvodů nebude moci rozhodnout o ratifikaci v termínu požadovaném Evropskou unií: " Tomuto nebezpečí chtěl prezident svým dotazem na Ústavní soud předejít. Neboť nemáme zákon o referendu, nevíme vůbec, bude-li vůbec referendum, nevíme, jakým způsobem se bude ratifikovat evropská ústava. A kdyby se to například přetáhlo až na podzim příštího roku, může se velmi dobře stát, že v požadovaném termínu - konec roku 2006 prostě tento proces neuzavřeme, a to je vážné nebezpečí," uvedl Hájek.

Znění dopisu Václava Klause předsedovi Ústavního soudu České republiky Pavlu Rychetskému z počátku února

Vážený pane předsedo, dne 29. října loňského roku byla v Římě za Českou republiku podepsána Smlouva o Ústavě pro Evropu. Tím byla tato mezinárodní smlouva v souladu s článkem 63 odst. 1 písm. b) Ústavy jménem České republiky sjednána, a současně tedy začal i proces její ratifikace.

Tuto tak zvanou Evropskou ústavu, která z hlediska naší ústavnosti jistě patří k mezinárodním smlouvám uvedeným v článku 10a Ústavy, považuji z hlediska dalšího vývoje české státnosti za vůbec nejvýznamnější mezinárodní smlouvu od vzniku samostatné České republiky.

To, že mnou prováděná ratifikace je podmíněna ústavně předepsaným souhlasem, mne vede k otázce, zda mnou eventuálně ratifikovaná mezinárodní smlouva bude v souladu s Ústavou České republiky. V tomto případě, který je svým dopadem zcela výjimečný, Vás proto žádám o vyjádření, zda podle názoru Ústavního soudu je možné ratifikaci provést, nebo zda jí mají předcházet změny platné Ústavy, které jednoznačně vyloučí vzájemný rozpor obou dokumentů.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme