Prezidenta bychom měli volit přímo, shodují se ODS a ČSSD

Občanští demokraté a ČSSD chtějí začít hledat konkrétní způsob přímé volby prezidenta. Přímá volba hlavy státu je zakotvená v koaliční smlouvě vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Prosadit ji chtějí i sociální demokraté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

Místopředseda ČSSD a nově zvolený senátor Zdeněk Škromach by kvůli zavedení přímé volby prezidenta uvítal samostatnou změnu ústavy.

„Jsem přesvědčen o tom, že to zjednoduší celý proces a mělo by to podle mého názoru proběhnout nejpozději do konce příštího roku tak, aby volba mohla skutečně důstojně proběhnout a byl čas na její přípravu,“ prohlásil Škromach.

Předsedkyně sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se ale obává, aby změnu ústavy a zřízení přímé volby prezidenta nekomplikovaly dlouhé diskuze o konkrétním způsobu volby.

„Teď je ve vládních dohodách a koaličním prohlášení zakotvena přímá volba prezidenta. Nemyslím si ale, že nás nečeká debata o způsobu volby, ta nás bezpochyby čeká,“ řekla Němcová.

Funkční období současného prezidenta Václava Klause končí v roce 2013.

Igor Maňour, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme