Prezidenta Zemana opět navštívil jeho ošetřující lékař. Detaily o zdraví hlavy státu neposkytl

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) a ošetřující lékař Miroslav Zavoral ve čtvrtek odpoledne navštívil kvůli zdravotní prohlídce prezidenta Miloše Zemana. Důvodem byla plánovaná lékařská návštěva. Uvedla to mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Konkrétnější nebyl ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha (Aktualizováno: 16:15 7. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Zavoral Zemana, který v září strávil v ÚVN osm nocí, plánovaně podle nemocnice navštívil už v pondělí. Podle Deníku N mu doporučil jedno- až dvoudenní pobyt v nemocnici, což Zeman odmítl.

Ovčáček bližší informace k návštěvě Zavorala v Lánech neuvedl. „Jde o plánovanou návštěvu, tedy nic mimořádného,“ sdělil ČTK.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že o zdravotním stavu prezidenta republiky je informován. Zeman podle něj nemá chuť k jídlu, nemá dostatek živin, a právě to nyní řeší Zavoral, s kterým ve středu ráno předseda vlády hovořil. Další detaily o Zemanově zdravotním stavu Babiš nemá, neví tedy, zda má prezident problémy s játry, jak se objevilo v médiích.

Hrad neříká o stavu prezidenta Zemana celou pravdu, v nemocnici byl kvůli problémům s játry

Číst článek

Zdravotní stav prezidenta je v posledních dnech v centru pozornosti kvůli spekulacím o jeho zhoršení. Pražský hrad odmítl tvrzení, že je Zeman ve vážném stavu. V Lánech se podle zástupců Kanceláře prezidenta republiky připravuje na povolební vývoj a na udělování státních vyznamenání 28. října.

‚Dezinformace a lži‘

Deník N a Český rozhlas Radiožurnál ve středu s odvoláním na sedm důvěryhodných zdrojů uvedly, že Zeman trpí ascitem, tedy hromaděním vody v břiše kvůli problémům s játry.

Zdravotní potíže prezidenta s jaterními potížemi spojil i Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus. Kancléř Vratislav Mynář nicméně ve středu řekl, že hospitalizace prezidenta není v plánu. Zeman podle něj v pátek odvolí, v neděli pak vystoupí s povolebním hodnocením v diskusním pořadu CNN Prima News.

Spekulace o prezidentově zdravotním stavu Pražský hrad označil za dezinformace a lži.

Hrad se ve středu ohradil i proti vyjádření bývalé ministryně pro lidská práva a psychiatričky Džamily Stehlíkové, podle které Zemanovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Prezident ji chce zažalovat a se stížností se chce obrátit také na Českou lékařskou komoru.

Stehlíková v reakci vyzvala Pražský hrad, aby vystoupilo lékařské koncilium, které zveřejní informace o Zemanově zdravotním stavu.

Zeman v září strávil osm nocí v Ústřední vojenské nemocnici. Pražský hrad zprvu důvody hospitalizace nekomentoval, později označil prezidentův pobyt v nemocnici za rekondiční. Mluvčí Hradu sdělil, že lékaři prezidenta v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, že nenalezli život ohrožující problémy a že zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Proto dostával infuze. Bezprostředně po propuštění pokračoval Zeman ve svém pracovním programu v Lánech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme