Prezidentem Exekutorské komory je Koncz. Chce bojovat s mýty, které o exekutorech kolují

Novým prezidentem Exekutorské komory se stal 39letý David Koncz. Dosavadní viceprezident nahrazuje Jiřího Proška, který ze zdravotních důvodů odstoupil. Dál ale zůstane ve vedení komory jako člen prezidia. Koncz působil jako soudní exekutor od roku 2002. V čele komory chce mimo jiné bojovat s mýty, které o exekutorské práci kolují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK Exekutorské komory ČR ke statistikám exekucí za rok 2011, prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková a víceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek | Foto: Filip Jandourek

„Určitě kolují mýty o nákladech exekuce, kdo vůbec je soudní exekutor a jakým způsobem pracuje, nebo o provádění dražeb v rámci exekuce,“ vyjmenovává příklady David Koncz.

Exekucí v Česku v poslední době ubývá. Za loňské první pololetí bylo nařízeno 320 tisíc exekucí, což bylo meziročně o 30 procent méně. V roce 2012 počet exekucí klesl o 13 procent. Příčinou poklesu je podle komory zejména osvěta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový prezident Exekutorské komory ČR ve vysílání Radiožurnálu mluvil o prioritách vedení

„Mezi nejčastější důvody exekuce určitě patří nezaplacené výživné, nájemné a obecně faktury z obchodního styku,“ říká nový prezident.

Hnutí Úsvit uvažuje o tom, že navrhne exekutorskou činnost zestátnit. Šéf strany Tomio Okamura doslova označil exekuce za státem posvěcenou lichvu.

„Pravidla exekucí určuje stát, nicméně platí, že pokud bychom se vrátili před rok 2001, tak soudy nemohou absolutně zvládnout vymáhat dluhy. Snížila by se vymahatelnost dluhů z dnešních 60 procent někam k původním třem procentům v době, kdy exekuce prováděly výhradně soudy. I daňoví poplatníci by nesli náklady na vymáhání dluhů. Exekutoři také nejsou odpovědni za počet dluhů v ČR,“ argumentuje Koncz.

Ve vedení Exekutorské komory působí David Koncz od roku 2009, soudním exekutorem je od roku 2002, předtím pracoval jako advokát. Vystudoval právnickou fakultu Západočeské univerzity.

Exekuce už postihne společný majetek manželů i kvůli dluhu před sňatkem

Číst článek

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme