Prezidentem republiky bude Miloš Zeman. Lidé ho zvolili v historicky první přímé volbě

Prezidentem České republiky bude v následujících pěti letech Miloš Zeman. Zvítězil ve druhém kole přímé volby hlavy státu. Miloš Zeman se ve vysoké politice pohybuje víc než 20 let, byl dlouholetým předsedou ČSSD a také premiérem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Michal Jindra

Miloš Zeman se narodil v roce 1944 v Kolíně, vystudoval Vysokou školu ekonomickou a v 80. letech se věnoval prognostice. Tváří veřejného života se stal v roce 1989.

Po roce 1990 byl postupně poslancem, předsedou poslanecké sněmovny a v letech 1998 až 2002 premiérem. Ve stejné době také předsedal České straně sociálně demokratické.

Miloš Zeman proslul svými bonmoty. Známá je také jeho averze vůči novinářům, která byla nejsilnější koncem 90. let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vizitku nového českého prezidenta Miloše Zemana připravil redaktor Českého rozhlasu Jan Herget

Miloš Zeman se vždy profiloval jako zastánce lidové a levicové politiky a současné vládě vzkázal, že to s ním nebude mít lehké.

„Prezident může na tuto vládu působit právě proto, že byl zvolen přímou, nikoliv parlamentní volbou tím, že vůči ní vyjádří kritický postoj,“ řekl Miloš Zeman.

O prezidentský úřad se Miloš Zeman ucházel už v roce 2003, ale neuspěl. Pak z politiky odešel a opustil i ČSSD. Do posledních parlamentních voleb v roce 2010 pak zasáhl s novou platformou, Stranou práv občanů - Zemanovci, jejímž je čestným předsedou.

V prvním kole přímé volby prezidenta získal nejvíc hlasů.

Miloš Zeman | Foto: Český rozhlas

Jan Herget, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme