Prezidentem už být nechci, rozhodl se ekonom Švejnar po měsících váhání

Ekonom Jan Švejnar nebude v přímé volbě kandidovat na prezidenta. Chce prý pokračovat ve své akademické a poradenské činnosti. Ukončil tak několikaměsíční váhání, zda se volby zúčastní. Podle průzkumů přitom patřil spíše k favoritům volby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar (archivní foto z roku 2008)

Jan Švejnar (archivní foto z roku 2008) | Zdroj: ČTK

„Plánuji se i nadále aktivně podílet na veřejném životě naší země. Zejména cítím potřebu se intenzivně věnovat výzkumu a tvorbě hospodářské politiky, která je v současné krizi klíčová pro další vývoj České republiky, Evropy a globální ekonomiky,“ řekl Švejnar.

Chce pokračovat ve své akademické činnosti na ekonomickém institutu CERGE Univerzity Karlovy a v Národohospodářském ústavu Akademie věd, v poradenské činnosti a v práci ve správních radách podniků a neziskových organizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švejnarovo rozhodnutí okomentoval politický analytik Radiožurnálu Petr Nováček

Bude také působit jako profesor a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Švejnar se v průzkumech veřejného mínění objevoval těsně za bývalým premiérem Milošem Zemanem a zatím největším favoritem někdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem. Oběma tak ubyl vážný soupeř v souboji o Hrad.

Jan Švejnar se o prezidentský post ucházel v poslední volbě v roce 2008, kdy kandidoval proti Václavu Klausovi. Prezidenta tehdy ještě volili poslanci a senátoři, Švejnar těsně prohrál až ve třetím kole.

Vladimír Kroc, Český rozhlas, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme