Prezidenti Česka a Rakouska jednali ve Znojmě

Prezidenti Česka a Rakouska Václav Havel a Thomas Klestil se sešli ve Znojmě. Vypracovali prohlášení, které by mělo přispět k uzavření všech problematických otázek do vstupu České republiky do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomas Klestil a Václav Havel | Foto: Otto Ballon Mierny

Označili v něm vzájemnou důvěru a dialog mezi oběma zeměmi za nepostradatelné v oblastech, kde v existují rozdílná pojetí, jako třeba v případě užívání jaderné energie. Podle nich o tom svědčí proces, který započal před dvěma lety v Melku a jehož dalším základem se stala bruselská dohoda, týkající se bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín.

Přestože setkání hlav obou států bylo připravováno už od července, jedním z hlavních bodů byly povodně. Právě Znojmo je totiž jedním z měst, která v polovině srpna zasáhla záplavová vlna, a přestože škody nedosáhly takové výše jako v českých obcích, jsou následky v několika znojemských ulicích dobře patrné.

Případný ozbrojený zásah proti Iráku by měl být podle českého prezidenta Václava Havla a jeho rakouského protějšku Thomase Klestila akcí mezinárodního společenství. Oba se tak připojili k politikům, kteří nesouhlasí s případným jednostranným útokem Spojených států. Jedinou cestou, jak odstranit vážná globální nebezpečí, je podle Václava Havla rovnoprávné partnerství různých civilizačních okruhů, regionů, kultur a národů. Ještě ostřeji se k jednostranným záměrům USA vyjádřil Thomas Klestil. Reagovali tak na úmysl USA zasáhnout v rámci potírání světového terorismu v Iráku i bez asistence vojenských spojenců.

"Zásadně zastávám názor, že na současný svět bychom měli pohlížet multilaterálně, ne unilaterálně jako na místo, kde jeden, byť ten nejmocnější a největší, jedná sám bez toho, že by k tomu přizval další - například Evropu, Rusko, Čínu, arabský svět či Japonsko. Jde o to, zda se nyní bude postupovat unilaterálně, anebo zda přece jen zvítězí úsilí zapojit do tohoto procesu i ostatní přátele a spojence," řekl rakouský prezident.

Neplánovanou součástí přijetí prezidentů na znojemské radnici se stal tichý protest asi 4 aktivistek ze sdružení Jihočeské matky. Prezidentům předaly otevřený dopis, ve kterém je žádají, aby konečně splnili sliby z Melku o jaderné elektrárně Temelín.

O povodních jednali ve Znojmě i tamní starostové s kolegy z Dolních Rakous a hejtmany Jihomoravského a Jihočeského kraje s Dolnorakouským zemským hejtmanem. Právě jednání starostů proslovy obou prezidentů oficiálně zahájily.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová, Regina Prouzová-Květoňová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme