Prezidenti Havel a Bush se sešli na Pražském hradě

Hostitel účastníků summitu NATO, český prezident Václav Havel hovořil na Pražském hradě s prvním hostem, americkým prezidentem Georgem Bushem. Na Hradě panují přísná bezpečnostní opatření. Právě tam se večer odehraje slavnostní zahájení vrcholně schůzky Severoatlantické aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel | Foto: Michal Kamaryt

Do Prahy přiletěl George Bush už včera. Kromě jednání s Václavem Havlem se ve středu setká i s českým premiérem Vladimírem Špidlou a s tureckým prezidentem Ahmetem Necdetem Sezerem, francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem a generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem.

Celý den budou přijíždět další státníci, včetně německého kancléře Gerharda Schrödera, britského premiéra Tonyho Blaira a francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, který je očekáván v Praze v podvečer.

Ještě před cestou Bílý dům připomenul, že se George Bush v Praze setká mezi čtyřma očima s prezidenty Česka, Turecka a Francie, ale nikoliv s německým kancléřem Gerhardem Schröederem.

Prezident Bush, který z pražského summitu zamíří za Vladimírem Putinem do Petrohradu, řekl, že Rusko není hrozbou, a proto se musí změnit vojenské strategie NATO, tak aby zohlednily novou realitu. George Bush v rozhovoru s východoevropskými novináři slíbil, že bude se spojenci konzultovat možný vojenský útok na Irák, i když Američané neočekávají při konfrontaci se Saddámem Husajnem od Aliance přímou pomoc. Podle prezidenta Bushe bude hrát Aliance důležitější roli při stíhání mezinárodních teroristů.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme