Prezidentova amnestie vyvolala na sociálních sítích negativní reakce
O amnestii prezidenta Václava Klause debatují lidé na Facebooku, Twitteru i v diskuzních fórech zpravodajských serverů. Reakce jsou převážně negativní.
Na facebookovém profilu Radiožurnálu se nashromáždily desítky negativních reakcí.
Například uživatel Josef Sobotka souhlasí s amnestií, ale ne tímto způsobem. Propustil by toho, kdo při sebeobraně sebe nebo svého majetku použil nepřiměřené prostředky a byl za to odsouzen.
Podle Jaroslava Tomana jsou amnestie projevem Klausova poněkud nečekaného milosrdenství.
Podle dalšího uživatele Edy Merka jde o gaunerismus první kategorie. A pro další Trpišovské, bankéře z Moravia banky, podvodníky z H-Systému je to údajně návod, jak dál beztrestně páchat kriminální delikty.
Klausova amnestie osvobodí i obžalované z řady známých kauz
Číst článek
I na Twitteru se o amnestiích píše. Podle jednoho z uživatelů oslavují Klausovu amnestii uhlobaroni, tuneláři bank, korupčníci a teď už i náckové.
Další si zase myslí, že amnestie do demokratické společnosti nepatří. Klausova by se prý dala pochopit, nebýt článku 2.
V něm prezident nařizuje, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.
Počet amnestovaných odhaduje šéf vězeňské služby na 6876
Číst článek
I slovenský prezident Ivan Gašparovič ohlásil amnestii. Na svobodu se dostane zhruba 550 vězňů, kteří spáchali neúmyslné trestné činy. Amnestie v Česku se může týkat až sedmi tisíc odsouzených nebo souzených lidí.