Prezidentovi muži chtěli po policii, aby znovu otevřela případ vraha Kajínka

Hradní kancléř Vratislav Mynář a zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš před dvěma lety usilovali o to, aby policie znovu otevřela případ dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Radiožurnálu to řekly tři na sobě nezávislé policejní zdroje a zachytily to i policejní odposlechy. Podle zdrojů si Hrad sliboval, že znovuotevřením a možnými pochybnostmi v případu bude moci prezident Miloš Zeman argumentovat, až dá Kajínkovi během předvolební prezidentské kampaně milost.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka omilostnil prezident Miloš Zeman v květnu. | Zdroj: Profimedia

Podle představ Hradu měl kauzu otevřít tým Tempus, který řeší starší neobjasněné případy. Speciální tým například nedávno obvinil dva muže kvůli vraždě Antonína Běly, jednoho z bossů českého podsvětí, který byl v roce 1996 zastřelen v Úvalech u Prahy.

„Přišli před dvěma lety a říkali, že pokud by Tempus, který má dobré jméno, ukázal na možné pochybnosti v případu Kajínek, vypadalo by to lépe a pomohlo by to prezidentovi v předvolební kampani, až pustí před volbami Kajínka na svobodu," popsal Radiožurnálu zdroj.

Kajínek měl problémy se zákonem už jako školák. Na filmu o sobě vydělal statisíce

Číst článek

Zeman nakonec Kajínkovi milost opravdu dal. Navzdory tomu, že policisté případ nakonec neotevřeli.

Vratislav Mynář i Vladimír Kruliš svorně popírají, že by s policisty na téma Kajínek jednali. Víc se ale o kauze bavit odmítli.

„Strašná hloupost, nikdy jsem na tohle téma nejednal a prominutí trestu pana Kajínka nemá s volbou prezidenta nic společného," napsal Mynář bez dalších podrobností.

Kruliš, o němž se psalo nedávno v souvislosti s nehodou v policejním BMW, v SMS zprávě pro změnu napsal, že „nic takového určitě nedělal, ani před dvěma lety, ani jindy".

Odposlechy

Jenže zástupce Pražského hradu zachytily při hovorech s policisty zcela náhodu i policejní odposlechy. V rámci kauzy Vidkun totiž dnes již zaniklý protimafiánský útvar odposlouchával tehdejšího šéfa celorepublikové kriminálky Milana Pospíška. Ten musel u policie skončit, dosud ale nebyl z ničeho obviněn.

Štěnice nicméně nahrály, že po něm zástupci Hradu chtěli, aby se případ Kajínek znovu otevřel. „Je tam nahrané, že to chtěl Miloš Zeman prostřednictvím Vratislava Mynáře po Milanu Pospíškovi," uvedl jeden z důvěryhodných zdrojů obeznámený s vyšetřováním.

Vězeň DUL3X6 Kajínek: Vězeňství je Potěmkinova vesnice. Falšovali mé zdravotní zprávy. Milost mi slíbil už Havel

Číst článek

Sám Pospíšek to nechtěl komentovat, nepřímo to ale potvrdil. „Jsem od policie cca rok a půl pryč a ke konkrétním věcem se nevyjadřuji. Doporučuji vám kontaktovat v uvedené věci vedoucího týmu Tempus, který jistě rád poskytne podrobnosti k této věci. Přeji vám, ať máte stále dobré informace, stejně jako v tomto případě."

Se šéfem týmu Tempus Martinem Balážem měl podle několika svědků mluvit přímo prezident Miloš Zeman v roce 2015 při návštěvě Zlínského kraje. Baláže se prý ptal, zda by nechtěl případ otevřít.

Jiří Kajínek krátce po propuštění z věznice. | Foto: Repro ČT24

„Žádné takové informace nemám a nemohu tedy nic takového potvrdit. Udělení milosti je výsostným a výhradním ústavním právem prezidenta republiky," reagoval na to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Podobnou odpověď jako Hrad zvolilo i Policejní prezidium, kam tým Tempus spadá. „Nemáme informace o tom, že by mělo dojít k jednání mezi policisty týmu Tempus a zástupci Pražského hradu na téma pana Kajínka," uvedla stroze mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.

Zajímavé analýzy

Jiří Kajínek opustil věznici v Rýnovicích na konci května. Šestapadesátiletý dvojnásobný vrah strávil ve vězení 23 let.

Prezident již v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o Kajínkově vině. Podle svého mluvčího Ovčáčka prominul Kajínkovi nevykonaný zbytek trestu a stanovil podmínku v délce sedmi let, během které se omilostněný nesmí dopustit žádného trestného činu.

Tajné analýzy k milosti pro Kajínka. Hrad odmítá říct, kdo a jak je zpracovával

Číst článek

Server iROZHLAS.cz nedávno také upozornil, že Hrad odmítá zveřejnit, kdo připravil a zpracoval „zajímavé analýzy", na základě kterých dostal dvojnásobný vrah Jiří Kajínek milost. Prezident Miloš Zeman v minulosti zmínil, že dokumenty disponuje.

„Pochybnosti má celá řada právníků, celá řada odborníků. Nechal jsem si k tomu zpracovat několik zajímavých analýz," vysvětloval ke konci května prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov, proč se rozhodl udělit milost Jiřímu Kajínkovi.

Od koho je prezident má, ale zůstává tajemstvím. Hrad je odmítl poskytnout, i když o ně server žádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Janek Kroupa, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme