Prezidentovi se vybarvila další strana Rubikovy kostky

Na Pražský hrad za prezidentem republiky dnes přišli zástupci předposlední strany, se kterou chce Václav Klaus probrat patovou politickou situaci, Strany zelených. Podle prezidenta se mu "vybarvila další část Rubikovy kostky" povolebního uspořádání v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Bursík a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Varianta, kterou zelení podle jejich šéfa Martina Bursíka preferují, je jmenování předsedy vlády brzy po druhém kole senátních voleb. S tím, že takový premiér vyhledá odborníky, bude konzultovat s politickými stranami a s prezidentem a bude se pokoušet vyjednat podporu takové vládě, která bude směřovat k předčasným volbám.

"Ta druhá varianta je taková varianta, kam budou své experty nominovat politické strany, čili opět tam nebudou politici. Buď to bude vláda, na které se shodne bývalá trojkoalice, taková vláda nedostane důvěru, a jsme na cestě k třetímu pokusu, anebo sociální demokracie na výzvu, aby také nominovala, přehodnotí svůj postoj k předčasným volbám. Poté ta vláda dostane důvěru. Naší podmínkou je, aby ihned svázala s některým ze zákonů otázku hlasování důvěry," řekl Bursík.

Postoje Strany zelených, stejně jako ostatní stran, se kterými konzultoval, bere prezident republiky Václav Klaus na vědomí. "Jestli jsem včera hovořil o Rubikově kostce, tak říkám, že se mi v tomto smyslu zaplnila, vyplnila, vybarvila další z oněch stran té Rubikovy kostky, na to až se s ní bude někdy hýbat tím způsobem, aby došlo k nějakému konzistentnímu řešení. To je můj závěr z této schůzky, kterou považuji za užitečnou," doplnil Klaus.

Příští týden by se měl prezident sejít ke konzultacím ještě s komunisty.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme