Prezidentovi slib Davida Ratha nestačí

První náměstek ministerstva zdravotnictví David Rath poprvé jednoznačně slíbil, že se v případě jmenování ministrem ihned vzdá funkce šéfa České lékařské komory. Právě souběh těchto dvou postů je důvodem, proč ho prezident Václav Klaus stále odmítá jmenovat ministrem. Prezident ale televizi Nova řekl, že ani nejnovější Rathův slib mu nestačí k tomu, aby svoje stanovisko změnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

"Nehodlám komentovat jednotlivé výroky pana Ratha ,buď anebo'. Chce-li pan Rath, aby se stal ministrem, musí před tím opustit svůj druhý post," řekl prezident.

Střet zájmů však Rath v současném vykonávání funkce prvního náměstka a prezidenta komory nespatřuje. Tvrdí, že zákon neřeší tento souběh ani v pozici ministra. V televizi Nova řekl, že je ochoten vyjít vstříc názorům občanů, z nichž více než polovina v tom střet zájmů vidí.

"V okamžiku, kdy mě pan prezident případně jmenuje, vypořádám se s funkcí prezidenta České lékařské komory spíše tím způsobem, že ji ukončím v co nejkratší možné době, to znamená v horizontu minut či hodin po mém jmenování," prohlásil Rath. Rovněž uvedl, že pokud by ministrem jmenován nebyl a zůstal by v pozici prvního náměstka, s největší pravděpodobností v čele komory zůstane - prý v něm střet zájmů nespatřuje.

Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme