Prezidentská amnestie by se prý mohla týkat více než 32 tisíc lidí

Amnestie dostane z vězení podle zpřesněných údajů přes 5 tisíc lidí. Dalším téměř 27 tisícům umaže tresty nebo podmínky. Celkem se tak dotkne asi 32 tisíc lidí. Propouštění vězňů v první části amnestie by mohlo skončit už o víkendu. Práce soudců tím ale nekončí. Ve druhé, takzvané formální části amnestie, jí budou mít dokonce více než doteď.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězenkyně díky amnestii opouští ženskou trestnici ve Světlé nad Sázavou

Vězenkyně díky amnestii opouští ženskou trestnici ve Světlé nad Sázavou | Zdroj: ČTK

Poslední aktuální číslo propuštěných po amnestii je 5 232. Během víkendu by jich měly přibýt už jen desítky.

Původní daleko vyšší odhady podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka významně zredukovali soudci. „Vězeňská služba vytipovala odsouzené k soudním individuálním rozhodnutím, a soudy tedy rozhodly v těchto individuálních případech,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o vývoji amnestie připravila pro Odpolední Radiožurnál reportérka Věra Masopustová

Druhé kolo amnestie se bude týkat umazávání kratších trestů nebo podmínek. „Bude se pokračovat v amnestování podmínek, následně se budou amnestovat obecně prospěšné práce a jejich zbytky, tresty domácího vězení a jejich zbytky, také jsou tu podmíněná odsouzení u osob starších 70 let," popsal Volák.

„Čili amnestie se celkově vztahuje na minimálně sedm kategorií odsouzených. Práce teprve bude pokračovat v řádu dnů, týdnů a v některých případech může nastat i nějaký měsíc, ale to budou opravdu výjimky,“ dodal.

A zatímco věznice kvůli amnestii opustí méně trestaných, než se původně předpokládalo, formální amnestie se už podle Voláka dotkne podstatně více lidí. Ministerstvo spravedlnosti jich celkem napočítalo téměř 27 tisíc. Asi polovina jsou odsouzení s podmínkou.

Recidivisté mohou na mírné tresty zapomenout

Během tří dnů odešlo z vězení přes pět tisíc lidí. Někteří z nich si ale nově nabytou svobodu dlouho neužili. Drobné krádeže, výtržnosti a podobné výstřelky nebyly výjimkou.

Několik amnestovaných už je znovu za mřížemi. Ministerstvo spravedlnosti pro tyto případy žádné „zrychlené“ soudy nechystá. Pro provinilce má ale vzkaz.

Amnestovaných vězňů přibývá, někteří se už po pár hodinách znovu vrací za mříže

Číst článek

„Amnestovaným, kteří chtějí páchat další trestnou činnost, bych vzkázal, že pokud se v tuto chvíli dopustí nějaké trestné činnosti, ať zapomenou na dobrodiní podmíněného propuštění, alternativních trestů a své zbytky si odsedí a ve zpřísněných podmínkách v českých věznicích,“ naznačil Volák.

Zájem o práci zatím omilostnění trestanci nejeví

Na úřady práce se navíc propuštění vězni příliš nehrnou. Zatím jich úředníci do evidence zapsali 651. Většina měla zájem hlavně o mimořádné dávky, které jim úřady můžou dát. Najednou jde až o tisíc korun, peníze jim ale můžou vyplatit i několikrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl náměstek generálního ředitele Úřadů práce Martin Žárský

Amnestovaným je také ze zákona o zaměstnanosti věnována takzvaná zvýšená péče.

„Hned při první evidenci jim nabízíme uzavřít takzvaný individuální akční plán, v jehož rámci nabízíme takovým lidem například rekvalifikaci nebo pracovní uplatnění v rámci veřejně prospěšných prací nebo společensky účelných pracovních míst,“ vysvětlil ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu náměstek generálního ředitele Úřadů práce Martin Žárský.

Podle něj po prezidentské milosti nezaměstnaných výrazně nepřibude, protože v lednu je uchazečů o práci vždy hodně. V prosinci předchozího roku totiž zpravidla končí pracovní smlouvy.

Některé azylové domy hlásí plný stav, propuštěným vězňům stelou aspoň na židlích

Číst článek

Prezident Václav Klaus vyhlásil částečnou amnestii 1. ledna při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky během svého novoročního projevu. Učinil tak poprvé za obě jeho funkční období.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme