Inaugurace Petra Pavla: otevřené třetí nádvoří Pražského hradu a velkoplošné obrazovky

Inaugurace zvoleného prezidenta Petr Pavla, která proběhne 9. března ve Vladislavském sálu, se obejde bez vojenské přehlídky. Přihlížet by jí mohli Pavlovi předchůdci - Václav Klaus i Miloš Zeman, kteří dostanou pozvánku pro sebe i své manželky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel po vyhlášení výsledků voleb

Zvoleného prezidenta Petra Pavla čeká inaugurace | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Konečnou podobu slavnosti na Pražském hradě budou řešit dosluhující kancléř Vratislav Mynář, jeho nástupkyně Jana Vohralíková a kancléř Poslanecké sněmovny Martin Plíšek. Důležitou roli při organizaci hrají bezpečnostní opatření a omezení pro návštěvníky Pražského hradu.

Už pár hodin před samotnou inaugurací zmizí z Hradu prezidentská standarta, a to o půlnoci z 8. na 9. března. Zavřený tradičně zůstane i hlavní vchod, tedy brána vedoucí z Hradčanského náměstí na první nádvoří.

Vladislavský sál se využívá pro reprezentační účely | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Hlavní část slavnostního aktu proběhne ve Vladislavském sále, kde by mělo být přítomných 200 poslanců a 81 senátorů. Prezident zde složí slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Dalším bodem inaugurace je přehlídka historických praporů. Zazní rovněž státní hymna a 21 dělových salv z Petřína. Původ zvyku není zcela jasný, ale odkaz patrně míří k britské námořní tradici. Očekávanou součástí inaugurace je také proslov nové hlavy státu.

Přesný čas inaugurace Petra Pavla oznámí předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Kulisy Vladislavského sálu přihlížely slavnostní události poprvé v roce 1934, při poslední volbě Tomáše Garrigua Masaryka.

Vojenská přehlídka nebude

Podle budoucí kancléřky Vohralíkové se s vojenskou přehlídkou nepočítá. Místo ní by nový hradní tým rád umožnil veřejnosti vstup na třetí nádvoří Pražského hradu, kde budou velkoplošné obrazovky přenášet slavnostní akt. Na třetím nádvoří se po skončení programu sejde prezident spolu s jednotkami Armády České republiky a Hradní stráže.

Vojenská přehlídka při inauguraci nebude | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Vojenská přehlídka nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, a to navzdory tomu, že je armádním generálem ve výslužbě a bývalým představitelem české armády a předsedou vojenského výboru NATO. Naposledy proběhla vojenská přehlídka při inauguraci před deseti lety, když do prvního funkčního období hlavy státu nastupoval Miloš Zeman. Tím, že se nový prezident zúčastní vojenské přehlídky, se fakticky ujímá funkce vrchního velitele ozbrojených sil. Doprovází ho ministr nebo ministryně obrany.

Vojenská přehlídka, na rozdíl od prezidentského slibu, nemá své pevné zakotvení v zákoně. Znění slibu určuje článek 59 české Ústavy, a jeho složením získává prezident mandát. Další prvky vyplývají spíše ze zvyklostí, některé si může tým nového prezidenta přizpůsobit.

Petr Pavel při inauguraci také nemůže nastoupit na fanfáru z Libuše, na kterou jsme u prezidenta České republiky zvyklí, ale na jinou vybranou fanfáru. Fanfára z Libuše smí zaznít až ve chvíli, kdy prezident složí slib.

Čestní hosté inaugurace

Kdo bude přítomný na prezidentské inauguraci, určuje předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, pozvánky totiž půjdou jejím jménem. Jejich počet je limitován kapacitou Vladislavského sálu, zhruba 700 lidí. Čestnými hosty jsou bývalí prezidenti, tedy Václav Klaus a Miloš Zeman v doprovodu manželek. Pozvaná by měla být i Dagmar Havlová.

Důstojné hradní střídání je společná odpovědnost Zemana i Pavla

Číst článek

Na inauguraci by měli dorazit i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo premiér Petr Fiala. Budoucí hlava státu se poznamenala, že inauguraci nevnímá jako exkluzivní věc nového prezidenta, ale že jde především o společnou schůzi obou komor Parlamentu.

Markéta Pekarová Adamová pro Českou televizi zmínila, že na inauguraci prezidenta Petra Pavla by mohli být pozváni i prezidenti okolních států. Přítomnost ostatních prezidentů sice nebývá zvykem, podle Pekarové by Petr Pavel mohl přizváním dalších hlav států vytvořit novou tradici.

Kromě všech 281 poslanců a senátorů budou pozváni členové vlády a ostatní představitelé významných institucí. Oznámila to Jana Vohralíková. Nový prezident by měl také navštívit katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Tradičně prezident pokládá věnec u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.

Finální představa slavnostního dne se podle nastupující kancléřky Vohralíkové stále tvoří. Na dotazy, zda bude mít nastupující prezident Pavel na Pražském hradě zázemí, uvedla, že zatím nemají žádnou konkrétní představu.

ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme