Prezidentské referendum ČSSD vede Zeman

Pondělní půlnocí skončí takzvané prezidentské referendum, které vyhlásili sociální demokraté. V hlasování, kde mohla kandidáta ČSSD na post příští hlavy státu vybírat i veřejnost, vede bývalý předseda vlády Miloš Zeman. Původně slibovanou rozsáhlou akci ale neprovází příliš velký zájem veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Jan Rosenauer

Místo očekávaných až dvou set tisíc se teď hlasující počítají na pouhé stovky. Šéf poslanců ČSSD Milan Urbana je nezájmem lidí o hlasování zklamaný. Přesto se podle něj má vedení strany i těmito názory zabývat. "Zdá se, že počet bude v tisících, nikoliv ve statisících. Faktem ovšem zůstává, že je potřeba brát názor občanů vážně, a domnívám se, že výkonný výbor musí referendum respektovat."

O tom, že výsledky hlasování sociální demokraté závazně posoudí, je přesvědčena i místopředsedkyně strany Marie Součková. "Pokud ústřední výbor souhlasil s formou veřejného referenda, předpokládám, že do první volby kandidáta, který vzejde s tohoto referenda postavíme," řekla.

Hlasy určené v lidovém hlasování prezidentským kandidátům ČSSD se začnou počítat zítra. Výsledky zveřejní vedení strany tento pátek. Zatímco Zeman má dosud polovinu hlasů, o zbývající se zřejmě podělí současný ombudsman Otakar Motejl s náměstkem vicepremiéra Jaroslavem Burešem.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme