Anketa mezi prezidentskými kandidáty: kdo věří v Boha a kdo je proti sňatkům homosexuálů?

Debata prezidentských kandidátů na brněnské Právnické fakultě Masarykovy univerzity | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Adopce dětí homosexuály či náboženské vyznání. To jsou některé ze sady otázek na téma „víra, rodina a hodnoty“, které server iROZHLAS.cz zaslal všem uchazečům o hradní post včetně současného prezidenta Miloše Zemana. Ten se však jako jediný odmítl ankety zúčastnit. Jak osmička kandidátů odpovídala?

Tento článek je více než rok starý.

Prezidentské volby 2018 Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na prezidenta odpovídali v anketě serveru iROZHLAS.cz na následující otázky:

Zeman dostal dva miliony na kampaň. Peníze poslal zbrojař Strnad, který spoluvlastní Tatru

Číst článek

  1. Jste pro sňatky homosexuálů?
  2. Jste pro adopce dětí homosexuály?
  3. Jak vy sám nahlížíte na rodinu? Jste spíše pro tradiční pojetí, či jste v tomto ohledu více progresivní?
  4. Pokud by se uvolnilo místo mezi ústavními soudci, bude na vás jako na prezidentovi jmenovat nového ústavního soudce. Z jakého prostředí by podle vás měl vycházet?
  5. Jste věřící?
  6. Pokud ano, popište, prosím, v tomto ohledu alespoň stručně své zvyky.

Jiří Drahoš
bývalý šéf Akademie věd

Prezidentští kandidáti při debatě na Univerzitě Karlově v Praze 16. listopadu | Foto: Michaela Danelova | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem křtěný, ale nepraktikující katolík. Víru považuji za něco velmi intimního.“

  1. Základní potřeby takového vztahu už řeší registrované partnerství. Pokud partneři chtějí uzavřít takový vztah řekněme slavnostním, obřadným způsobem, nic proti tomu nemám.
  2. Pro mě je vždy na prvním místě zájem dítěte. A ten je podle mého názoru nejlépe uspokojen v klasické rodině. Pokud by se Parlament shodl na zákonu, který by homosexuálním párům adopci umožňoval, zvážil bych všechny okolnosti a detaily takového zákona.
  3. Klasická rodina je pro mě jednoznačně na prvním místě.
  4. Musí to být zkušený právník s čistým štítem a morální autoritou.
  5. Jsem křtěný, ale nepraktikující katolík. Víru považuji za něco velmi intimního.

Pavel Fischer
bývalý diplomat a exporadce Václava Havla

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer | Foto: Michaela Danelova | Zdroj: Český rozhlas

„Se svou ženou žiji pětadvacet let a společně jsme vychovali čtyři děti. Myslím si, že tradiční pojetí rodiny je úžasný model, který má stále budoucnost. “

  1. Ve stávající legislativě týkající se registrovaného partnerství vidím prostor pro diskusi o jejím vylepšení, například v otázkách dědictví nebo vdovského důchodu, které se na homosexuály zatím nevztahují.
  2. V případě homosexuálních párů jsem pro vzájemné přisvojení vlastních dětí, to mi z hlediska právní ochrany dětí dává smysl.
  3. Jsem zastáncem tradičního pojetí rodiny. Se svou ženou žiji pětadvacet let a společně jsme vychovali čtyři děti. Myslím si, že tradiční pojetí rodiny je úžasný model, který má stále budoucnost. Je třeba ho nejen hájit, ale zároveň rozvíjet tak, aby rezonoval s výzvami doby. Takto pojatý se mi jeví jako progresivní koncept.
  4. Ústavní soudce by měl být špičkový profesionál, člověk s integritou. Na prostředí, z něhož vychází, vůbec nezáleží.
  5. Ano.
  6. Jsem praktikující věřící.

Petr Hannig
hudebník a šéf strany Rozumní

Hudebník Petr Hannig, kandidát na prezidenta | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud je dítě jednoho z partnerů, tak ten druhý by měl být účasten při péči.“

  1. Ne. Manželství je svátost. Manželství ve své podstatě je zárukou zachování rodu a homosexuální páry (i když nejsem homofob) toto nenaplňují. Jsem ovšem pro registrovaná partnerství, která zajistí praktické věci homosexuálních párů, jako například účast při těžké nemoci a informování partnera o stavu nemocného nebo třeba dědictví.
  2. Ne. Ale pokud je dítě jednoho z partnerů, tak ten druhý by měl být účasten při péči.
  3. Jsem pro tradiční pojetí rodiny.
  4. Ústavní soudce by měl mít praxi ve všech oborech, to jest advokát, žalobce, soudce, tak, aby nahlížel na problematiku ze všech úhlů justiční praxe. Samozřejmě je irelevantní, jaké sexuální orientace jsou. Sexuálním orientace na výkon ústavního práva nemá a neměla by mít vliv. Samozřejmě, pokud by Ústavní soud řešil kauzu týkající se LGBT, tak by se měl soudce, jehož osobní integrita jakkoli s LGBT komunikuje, sám vyloučit z řešení této kauzy.
  5. Ano. Katolík.
  6. Praktikující katolík. Dodržuji den sváteční. Navštěvuji bohoslužby a přijímám tělo a krev Krista Pána každou neděli, jednou za čas podstupuji svátost smíření (zpověď).

Marek Hilšer
lékař a aktivista

Lékař a zájemce o prezidentský post Marek Hilšer | Foto: Kristýna Novotná | Zdroj: Český rozhlas

„Mrzí mne také, že homosexuálové mohou žádat jako jednotlivci, ale pokud žijí v registrovaném partnerství, žádat nemohou. Je to nepochopitelné a ponižující.“

  1. Ano. Registrované partnerství nedává homosexuálním párům stejná práva, jaká mají heterosexuálové žijící v manželství. Manželství je dnes spíše na ústupu, což je škoda a nevidím důvod, proč bránit lidem, kteří jsou ochotni dát si veřejný slib, že spolu chtějí žít a starat se jeden o druhého. Také se domnívám, že to pro ně bude mít velký symbolický význam. Zároveň mám pochopení pro část lidí, kteří velkou část života prožili v úplně jiném paradigmatu, kdy homosexuální chování bylo mravně stigmatizováno, takové „novoty“ odmítají. Vím, že ne vždy lze všechno změnit „revolucí“. Proto bych usiloval o otevření celospolečenské diskuse, která by toto téma otevřela a umožnila nám nahlédnout ho z různých stran.
  2. Ano. Zejména by měla existovat možnost osvojit si dítě partnera. Už jen z praktického hlediska, protože například v případě úmrtí partnera přijdou děti i o druhého z blízkých lidí, který de facto funguje jako rodič, a mohou skončit například v ústavu. Potomci také například nemají nárok na sirotčí důchod po partnerovi, který není biologickým rodičem. Také děti vyrůstající v ústavech by měly možnost žít v rodinách. Těch, pro které se nenašli osvojitelé ani dlouhodobí pěstouni, je v Česku aktuálně okolo šesti tisíc. Mrzí mne také, že homosexuálové mohou žádat jako jednotlivci, ale pokud žijí v registrovaném partnerství, žádat nemohou. Je to nepochopitelné a ponižující.
  3. Rodina má už několik desetiletí více podob. Psychologové se shodují, že úplná rodina, ve které fungují oba rodiče, je tou nejlepší výbavou pro dítě do života. Tohoto ideálu ale bohužel každý dosáhnout nemůže. Žádné výzkumy nepotvrzují, že by soužití se dvěma homosexuálními rodiči děti jakkoliv poškozovalo. Na rozdíl od vyrůstání v neúplných rodinách nebo v rodinách sice úplných, ale nefunkčních.
  4. Mělo by jít o v oboru uznávané odborníky, mravně integrované osobnosti, u kterých je zřejmé, že jsou imunní vůči případným politickým vlivům. Pokud se ptáte na to, zda může jít například o homosexuála, pak samozřejmě ano. Jako prezident bych si sexuální orientaci, barvu pleti či vyznání určitě nezjišťoval.
  5. Nemohu říci, že bych byl institucionalizovaný věřící. Věřím však, že nás cosi přesahuje.
  6. Nejsem praktikující, ale jsem rád, že jsme s manželkou měli před dvěma lety církevní sňatek. Oddával nás můj přítel a kolega Marek Orko Vácha. Slib daný v kostele má podle mého názoru jiný obsah a jinou váhu než civilní sňatek.

Jiří Hynek
prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Předseda Asociace obranného průmyslu a člen Realistů Jiří Hynek | Foto: Michal Šula / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ústavní soudce by měl být právník, měl by být respektovanou osobností ve svém oboru.“

  1. Ne, sňatek považuji za tradiční svazek muže a ženy, to by se měnit nemělo. V České republice je uzákoněno registrované partnerství.
  2. Pokud jde o adopci dítěte partnera, takovou bych podpořil, neboť je v nejlepším zájmu dítěte, které s oběma partnery žije a je na ně zvyklé. Adopci dětí z institucionální péče bych nepodpořil, protože si nejsem jist, zda je to v jejich nejlepším zájmu. Priorotou by mělo být jejich umístění do tradiční rodiny. Je jednoznačné, že rodinná péče je vždy lepší než státní instituce.
  3. Jsem konzervativní člověk. Tradiční rodinu vnímám jako svazek muže a ženy, ve kterém vychovávají děti. Mužský i ženský vzor je pro vývoj dítěte velmi důležitý.
  4. Ústavní soudce by měl být právník, měl by být respektovanou osobností ve svém oboru a měl by za sebou mít výraznou profesní minulost a životní zkušenosti. Vždy budu preferovat osobnosti, které při svém rozhodování využívají zdravý rozum.
  5. Jsem věřící, ale náboženství nepraktikuji.

Michal Horáček
podnikatel a skladatel

Skladatel a podnikatel Michal Horáček | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Sám jsem katolík, takže jsem přirozeně spíše konzervativní. Ale zároveň ctím svobodu jiných lidí na vlastní názor a způsob života.“

  1. Prozatím ne, registrované partnerství je podle mého dostačující.
  2. Ano, již jsem to v minulosti několikrát uvedl. Pro dítě je nejdůležitější láska a tu mu mohou dát i dvě osoby stejného pohlaví.
  3. Sám jsem katolík, takže jsem přirozeně spíše konzervativní. Ale zároveň ctím svobodu jiných lidí na vlastní názor a způsob života, pokud tím nenarušují svobodu moji či kohokoli jiného.
  4. U ústavních soudců mě zajímá zejména jejich odbornost, ne sexuální orientace či náboženské vyznání.
  5. Ano.
  6. Jsem praktikující katolík, takže chodím ke zpovědi a ke svatému přijímání.

Vratislav Kulhánek
bývalý šéf Škody Auto

Kandidát na prezidenta a bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek | Foto: Michal Šula/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Jsem zastáncem tradičního evropského modelu rodiny bez ohledu na to, zda či kolik vychovává dětí.“

  1. Pokud bych výrazně vystupoval proti této možnosti, popíral bych reálný vývoj společnosti.
  2. Jestliže je jeden z partnerů již otcem či matkou, nejsem proti. Ale rozhodování o osudu cizích dětí by nemělo být upraveno zákonem.
  3. Jsem zastáncem tradičního evropského modelu rodiny bez ohledu na to, zda či kolik vychovává dětí. Nerozumím, v čem by se tradice měla vlastně „progresivně“ měnit.
  4. Člen Ústavního soudu musí být uznávaný a respektovaný odborník. A vzhledem k váze jeho postavení i naprosto bezúhonný.
  5. Řekněme, že tuto oblast považuji za velice intimní.
  6. Viz odpověď výše.

Mirek Topolánek
bývalý premiér

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek | Foto: Michaela Danelova | Zdroj: Český rozhlas

„Řídím se desaterem, je mi oporou. V praktikování víry jsem stále trochu začátečník.“

  1. Ne.
  2. Ne.
  3. Rodina je pro mě máma, táta a děti, ostatně tak je to definováno i v ústavní Listině základních práv a svobod.
  4. Postupoval bych zcela standardně a po konzultaci s odbornou komunitou jmenoval erudovaného a respektovaného kandidáta. Kromě odborné erudice musí být ústavní soudce osobnost se silnými názory, za kterými si stojí. Obecně chci říci, že s fungováním Ústavního soudu jako s pojistkou proti návratu totality a garanta ústavnosti jsem spokojen.
  5. Ano. Věřím v Boha.
  6. Řídím se desaterem, je mi oporou. V praktikování víry jsem stále trochu začátečník, cestu k liturgii a svátostem nacházím postupně. 

Prezident Miloš Zeman během natáčení rozhovoru pro Radiožurnál | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Miloš Zeman
současný prezident

Prezident Miloš Zeman, který hradní post obhajuje, na dotazy serveru iROZHLAS.cz odmítl odpovědět. „Předvolebních anket se v zásadě neúčastníme. Nechť se názorově představí ti, které veřejnost nezná,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme