Toman kandidovat na prezidenta nebude. Nejvyšší správní soud zamítl jeho stížnost

Josef Toman nebude kandidovat na prezidenta, Nejvyšší správní soud zamítl jeho stížnost proti postupu ministerstva vnitra, které Tomana do přímé volby hlavy státu nepustilo. Předložil totiž jen 11 občanských podpisů. Údajnou krádež archů se 75 000 podpisů se mu nepodařilo prokázat.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Toman | Foto: Prezident 21 | Zdroj: Repro YouTube

„Protokoly pořízené pracovníky ministerstva vnitra a obsah předložených krabic opatřených poštovními štítky odpovídajícími navrhovatelovým podacím lístkům skýtají podklad pro závěr, že ministerstvo vnitra obdrželo od navrhovatele petice pouze s 11 podpisy," stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

'Jedná se o skandální volební podvod.' Neúspěšný prezidentský kandidát s 11 podpisy podá žalobu

Číst článek

Pro tvrzení, že archy mohl na ministerstvu před kontrolou petice někdo vyměnit za prázdné listy, neexistuje žádný doklad, rozhodl volební senát. Už ve středu soud nevyhověl Tomanově námitce podjatosti namířené proti předsedovi soudu Josefu Baxovi a dalším členům senátu.

Toman se na svých webových stránkách označuje za stratéga a konspiračního teoretika. Chtěl kandidovat na prezidenta s podporou občanů. Podmínkou je alespoň 50 000 podpisů. Toman tvrdil, že jich má zhruba 75 000 a že je odeslal na vnitro.

Podpořilo mě téměř 75 tisíc lidí, hlásil zájemce o Hrad Toman. Podpisů má jen 11, uvedlo vnitro

Číst článek

Ministerstvo přijetí tří balíků od Tomana potvrdilo. Úředníci v nich ale našli jen tři archy s 11 podpisy, zbytek zásilek tvořily nepopsané listy.

Volební senát se musí zabývat ještě návrhem nezaregistrované kandidátky Terezie Holovské. Domáhá se zrušení registrace Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, a to kvůli tomu, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Ministerstvo vnitra v duplicitě některých podpisů nevidí problém.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme