Druhá přímá volba prezidenta se blíží. Jak vypadala dosavadní kampaň kandidátů?

O druhém lednovém víkendu budou lidé v Česku podruhé v historii přímo volit svého prezidenta. O jejich hlasy se uchází devět mužů a žádná žena. Tři z nich získali na podporu své kandidatury více než padesát tisíc podpisů od občanů. Zbylých šest do volby vyslali poslanci nebo senátoři. Původně o účast v prezidentské volbě projevila zájem více než dvacítka lidí.

VOLBY Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Zpočátku jsem to bral jako určitou recesi. Dneska, tak jak se objevily některé ohlasy i významných možných protikandidátů pro prezidentskou volbu, tak samozřejmě to beru vážně,“ říkal v létě 2014 dnes už bývalý senátor Zdeněk Škromach z ČSSD, když prohlásil, že hodlá kandidovat v příštích prezidentských volbách.

Na jeho slova reagoval kněz Tomáš Halík s tím, že i on kandidaturu zvažuje, načež stejné úmysly oznámil také exprezident Václav Klaus.

A během následujících tří let přibývala další jména potenciálních kandidátů. Ze současné finální devítky uchazečů o Hrad se jako první loni na podzim ohlásil textař Michal Horáček: „Předstupuji před vás, abych oznámil svou kandidaturu na funkci prezidenta České republiky.“

Topolánek je jednička, Zeman sedmička a Drahoš devítka. Prezidentští kandidáti dostali volební čísla

Číst článek

Kandidátní listiny na ministerstvo vnitra nakonec podalo celkem dvacet lidí. Jedenáct jich ale úřad v listopadu vyřadil, protože nesplňovaly patřičné podmínky. Většinou uchazečům chyběl dostatečný počet podpisů od občanů nebo zákonodárců. Ani pět ze zbylých devíti uchazečů ale nemělo až do poloviny prosince svou kandidaturu jistou. U Nejvyššího správního soudu totiž jejich přihlášky napadla vyřazená kandidátka Terezie Holovská.

„Já si nebudu tady spekulovat, co paní doktorku Holovskou k tomu vedlo, ale jsem si vědom toho, že ve hře není to, jestli budu kandidovat a se mnou další čtyři kandidáti. Je zde hrozba toho, že vůbec budou zrušeny prezidentské volby jako takové,“ obával se ještě na začátku prosince kandidující zbrojař Jiří Hynek.

Debaty bez Zemana

Soud ale nakonec stížnost Holovské zamítl a znovu potvrdil, že do prvního kola volby zamíří devítka kandidátů. V té době už byla předvolební kampaň v plném proudu a kandidáti se pravidelně potkávali na předvolebních debatách. Všichni, kromě současného prezidenta Miloše Zemana.

„Zavazuji se, že i když i moji oponenti považovali televizní diskuse za moji nejsilnější zbraň, nebudu se účastnit žádných rozhlasových ani televizních diskusí,“ řekl Zeman na březnové tiskové konferenci, kde oznámil kandidaturu, a prohlásil, že nepovede žádnou kampaň.

Dál přitom navštěvoval regiony a setkával se s občany.

Největší soupeř? Zeman, shoduje se většina kandidátů na prezidenta

Číst článek

Průzkumy a také třeba sázkové kanceláře dávají největší šance současnému prezidentovi a bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi.

„Pokud předpokládám, že prezident Zeman bude kandidovat, že mu v tom nezabrání třeba zdravotní důvody, pak si myslím, že má velkou šanci dostat se do druhého kola. Mým cílem je dostat se do druhého kola proti němu,“ řekl Drahoš.

Proti Zemanovi se soupeři vymezují i pro možnou podporu v druhém kole volby. „Podpořím kteréhokoli kandidáta proti Miloši Zemanovi, pokud se nedostanu do druhého kola sám,“ prohlásil expremiér Mirek Topolánek, který v říjnu jako poslední z kandidátů oznámil svůj plán utkat se o Hrad.

V předvolebních debatách uchazeči probírají postavení Česka v mezinárodní politice, postoj k přijetí eura, ale třeba také možnost přijetí zákona o obecném referendu nebo znovuobnovení povinné vojenské služby.

O nové hlavě státu budou čeští voliči rozhodovat už za dva týdny – 12. a 13. ledna. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů, bude 26. a 27. ledna druhé kolo voleb.

KANDIDÁTI NA PREZIDENTA (v abecedním pořadí)

  • 1. Jiří Drahoš, bývalý šéf Akademie věd
  • 2. Pavel Fischer, bývalý velvyslanec ve Francii
  • 3. Petr Hannig, hudebník a předseda strany Rozumní
  • 4. Marek Hilšer, lékař a aktivista
  • 5. Michal Horáček, podnikatel a textař
  • 6. Jiří Hynek (za Realisty), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu
  • 7. Vratislav Kulhánek (ODA), bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto
  • 8. Mirek Topolánek, expremiér a bývalý šéf ODS
  • 9. Miloš Zeman, současný prezident

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme