Obhájkyně 'sextremistky': Nechtěla na Zemana útočit, bodyguardi prezidenta jí sprostě nadávali

Ukrajinská aktivistka Angelina Diashová přijela do Česka jen na svou páteční akci při prezidentských volbách. Nechtěla na prezidenta Miloše Zemana útočit, řekla v sobotu její obhájkyně Lucie Hrdá. Diashová se polonahá vrhla ve volební místnosti k Zemanovi a křičela heslo „Zeman, Putinova běhna“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest aktivistka hnutí Femen podle ní mínila jako pokojný. Nechtěla se prý s nikým dostat do fyzického kontaktu, nebyla ozbrojená. „Proto měla zvednuté ruce, aby bylo vidět, že v nich nemá zbraň," podotkla obhájkyně.

'Sextremistku' Diashovou vyšetřují kvůli výtržnictví. Případ se má řešit ve zkráceném řízení

Číst článek

Diashová podle ní považuje reakci prezidentovy ochranky za přehnanou. „Má zhmožděná záda, rameno, má pohmožděninu na hlavě. Ochranka jí prý sprostě nadávala,“ uvedla pro Seznam Zprávy.

Obhájkyně také řekla, že její klientka by uvítala, aby bylo soudní řízení veřejné. „Českou republiku hodlá opustit, jakmile jí to orgány činné v trestním řízení umožní," řekla o své klientce obhájkyně Lucie Hrdá.

Aktivistka se podle policie dostala do volební místnosti v Praze Lužinách na novinářský průkaz.

„V rámci prošetřování kriminalisté věnovali odpovídající pozornost také zmiňovanému novinářskému průkazu, na základě kterého se žena do volební místnosti dostala. Při tom detektivové oslovili konkrétní zahraniční redakci, která jim potvrdila, že sedmadvacetiletá žena není a ani nikdy nebyla jejich zaměstnancem," uvedl v sobotu Hulan.

Zeman je ve vleku Putina, tvrdí aktivistka

Sedmadvacetiletá žena je od pátečního odpoledne v cele předběžného zadržení, zůstat v ní může maximálně 48 hodin. Policie případ prošetřuje pro podezření z trestného činu výtržnictví, hrozí jí až dva roky vězení.

Kriminalisté dokončují úkony vyplývající z trestního řádu, řekl v sobotu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Prezidentova ochranka zasáhla dobře, útočnice se ale neměla do místnosti dostat, shodují se experti

Číst článek

„Odpoledne by měli celý spis předat příslušnému státnímu zástupci Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5," uvedl. Pak už je podle mluvčího na žalobci, aby věc předal samosoudci.

Kriminalisté chtějí případ vyřešit ve zkráceném přípravném řízení, což podle trestního řádu znamená, že žena nebyla obviněna.

Hrdá řekla, že podle názoru její klientky by čeští občané mohli opakovaným zvolením prezidenta Zemana ohrozit suverenitu českého státu, protože současná hlava státu je ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Pokud se situace nezmění, může Česko následovat osud Ukrajiny, popsala názory aktivistky Hrdá.

Protest proti Zemanovi

Prezident Miloš Zeman přišel v pátek odpoledne tradičně volit do budovy Základní školy v Brdičkově ulici na pražských Lužinách.

Hlas ale napoprvé neodevzdal, protože se k němu vrhla polonahá „ukrajinská sextremistka Angelina Diashová“ ze skupiny Femen, která se před příchodem prezidenta ukrývala mezi čekajícími novináři.

VIDEO: Na prezidenta se vrhla polonahá žena. 'Zeman, Putinova běhna,' křičela anglicky

Číst článek

Zeman se chtěl před volební komisí legitimovat, v tu chvíli si aktivistka sundala košili a s výkřiky se rozběhla k hlavě státu. „Vykřikla 'Zeman, Putinova běhna' - stejná slova jako ta, která měla napsaná na své nahé hrudi,“ uvedla na svém webu skupina Femen.

Žena měla na prsou napsáno anglicky „Zeman, Putin's slut", do češtiny se dá slovo slut přeložit jako běhna, coura, děvka.

Prezidentova ochranka proti ní stihla zasáhnout dřív, než se k Zemanovi dostala. Viditelně otřeseného prezidenta zároveň dvojice členů ochranky odvedla z volební místnosti. Po několika minutách se prezident vrátil a odvolil.

Ukrajinská aktivistka Angelina Diashová se mimo jiné údajně živí jako modelka. K hnutí Femen se připojila v roce 2009. 

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008, proslulo akcemi polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také na západě Evropy. Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem „úplného vítězství nad patriarchátem", ale nepovažuje se za feministické. Své členky označuje za „sextremistky".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme