Bojovat o Hrad bude všech devět kandidátů, rozhodl soud. Zdvojení podpisů je ale nepřípustné

O funkci prezidenta se utká všech devět uchazečů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Nejvyšší správní soud ve středu odmítl stížnost Terezie Holovské, která se domáhala zrušení registrace pěti prezidentských kandidátů. Soud ale zároveň upozornil, že poslanec nebo senátor může napříště podpořit jen jednoho uchazeče o Hrad.

Praha (Aktualizováno: 19:10 13. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentští kandidáti

Prezidentští kandidáti | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Nejvyšší správní soud ve středu stížnost podnikatelky a bývalé místostarostky Prahy 8 Terezie Holovské zamítl. Podnět se totiž netýkal jejího neúspěšného pokusu o registraci ve volbě. 

Soud ale zároveň upozornil, že duplicita podpisů poslanců a senátorů pod kandidaturou jednotlivých uchazečů o Hrad je nepřípustná.

S kým se shodnete, s kým ne? Porovnejte si své názory s prezidentskými kandidáty

Číst článek

„Nejvyšší správní soud odmítl pro nedostatek aktivní legitimace návrh Terezie Holovské, která se domáhala zrušení registrace pěti prezidentských kandidátů. NSS však ve formě obiter dictum (řečeno na okraj pozn. red.) shledal, že poslanci a senátoři mohou podpořit vždy pouze jednoho kandidáta na prezidenta,“ uvedl soud.

Podle předsedy volebního senátu Tomáše Langáška může Státní volební komise pokračovat s přípravou lednové přímé volby. Holovská ovšem ještě může podat ústavní stížnost.

Kandidáti verdikt uvítali

Na verdikt na sociální síti Twitter reagoval lékař Marek Hilšer, který pro svou kandidaturu získal podporu 11 senátorů. „Rozhodnutí soudu jsem očekával. Jedeme dál!" napsal.

„Je třeba respektovat rozhodnutí soudu. Do příštích voleb bych byl ale rád, aby se právníci včas shodli na pravidlech, která zajistí, aby k takové situaci už nedošlo," komentoval pro ČTK soudní verdikt bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který stejně jako podnikatel Michal Horáček a prezident Miloš Zeman kandiduje na základě občanské nominace na rozdíl od zbývajících šesti adeptů.

Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA) získal a předložil nominaci s poslaneckými podpisy jako první, uvedl jeho mluvčí Vladimír Šulc. Není podle něj chybou Kulhánkova týmu, pokud státní správa zákon nevyložila správně. Kulhánka podpořilo 24 poslanců, potřeba jich bylo nejméně 20.

Michal Horáček a Mirek Topolánek verdikt nechtěli komentovat.

Spor o podpisy zákonodárců

Nezaregistrovaná kandidátka Terezie Holovská si stěžovala na to, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více zájemců o Hrad. Domáhala se proto zrušení registrace u kandidátů Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka (za Realisty), Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka.

Topolánek: Jsem schopen integrovat pražskou kavárnu a venkovskou hospodu, umím s lidmi mluvit

Číst článek

Ministerstvo vnitra již dříve uvedlo, že v duplicitě některých podpisů nevidí problém. Postoj resortu se ale lišil od toho, který zastával před čtyřmi lety před první přímou volbou hlavy státu.

Tehdy vnitro uvádělo, že poslanci a senátoři mohou podpořit pouze jednoho kandidáta, což také Holovská pokládala za racionální. Nemá podle ní logiku, aby ze Senátu a Poslanecká sněmovny mohlo díky vícenásobným podpisům snadno vzejít velké množství kandidátů, když občanský kandidát musí nasbírat nejméně 50 tisíc podpisů od lidí.

„Právní úprava se nezměnila, není důvodu měnit výklad zákona. Registrace již registrovaných kandidátů na prezidenta však platí,“ vysvětlil ve středu soudce zpravodaj Josef Baxa, proč Nejvyšší správní soud nesouhlasí se stanoviskem ministerstva vnitra.

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna. Případné druhé kolo bude následovat o čtrnáct dní později, konkrétně 26. a 27. ledna. O hlasy voličů bude usilovat devět mužů.

Kdo kandiduje na prezidenta? (dle abecedy)

  • 1. Jiří Drahoš, bývalý šéf Akademie věd
  • 2. Pavel Fischer, bývalý velvyslanec ve Francii
  • 3. Petr Hannig, hudebník a předseda strany Rozumní
  • 4. Marek Hilšer, lékař a aktivista
  • 5. Michal Horáček, podnikatel a textař
  • 6. Jiří Hynek (za Realisty), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu
  • 7. Vratislav Kulhánek (ODA), bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto
  • 8. Mirek Topolánek, expremiér a bývalý šéf ODS
  • 9. Miloš Zeman, současný prezident

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme