Topolánek 11 247, Hilšer 163, Hannig 100. Někteří prezidentští kandidáti neodeslali peníze včas

Prezidentští kandidáti měli povinnost do půlnoci na pátek poslat peníze, které jim zbyly na transparentních účtech, na charitu. Zda se tak stalo u Miloše Zemana, nelze ověřit, protože jeho účet už ve čtvrtek odpoledne nebyl k dispozici. Jiří Drahoš, který kandiduje do Senátu, ve čtvrtek odesílal 321 000 a v poledne mu zůstalo na účtu 425 000 korun. Znovu by se měl stav účtu aktualizovat v pátek v poledne.

Brno (Aktualizováno: 17:02 28. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2018 - bojovat o Hrad bude devět kandidátů

Prezidentské volby 2018 - bojovat o Hrad bude devět kandidátů | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Člen vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Jan Outlý v pátek řekl, že peníze ve čtvrtek zůstávaly i některým dalším kandidátům a po neděli se jeho kolegové budou případnými prohřešky kandidátů zabývat.

Prezidentským kandidátům hrozí až půlmilionová pokuta. ‚Duch zákona se neporušil,‘ brání se Hilšer

Číst článek

„Zaskočilo mě, že účet Miloše Zemana zmizel tak bezprostředně, ale neměl by být problém transakce dohledat. Navíc zákon neříká, kdy může být účet zrušený. Je na úřadu, aby to zjistil, a očekáváme především součinnost kandidátů,“ řekl Outlý. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka byly peníze poslány v zákonném termínu.

Drahoš v pátek řekl, že jeho tým peníze z účtu odeslal ve čtvrtek. „Včera odešly peníze na dobročinné účely; přesně ve lhůtě stanovené zákonem a ve výši, která byla možná,“ řekl Drahoš.

V pátek dopoledne měli na účtu Petr Hannig 100 korun, Marek Hilšer 163 korun (oba kandidují do Senátu), Mirek Topolánek 11 247 korun. Tomu se 10 000 korun vrátilo na účet ve čtvrtek od spolku Milion chvilek pro demokracii.

Pokuty za milion pro 83 subjektů. Dohledový úřad potrestal rekordní počet politických hnutí a stran

Číst článek

„Po víkendu se na to podíváme a zhodnotíme, jestli je v některém případě potřeba zahájit správní řízení,“ řekl Outlý. Postih může být různý od napomenutí až v krajním případě pokuta od 30 000 do 500 000 korun.

Někteří kandidáti poslali peníze na charitu také dřív, než ukládá zákon. Týká se to například Marka Hilšera, Petra Hanniga, Jiřího Hynka a Pavla Fischera. Všichni nyní kandidují v senátních volbách, Hannig a Hynek se navíc o hlasy voličů ucházejí i v komunálu. Nakládat s nimi nesměli do konce července. Úřad se tím bude také zabývat, protože zákon porušen byl.

Například Hilšer serveru iROZHLAS.cz řekl, že byl naplněn duch zákona a věří v posouzení z tohoto pohledu, třebaže si je vědom porušení litery zákona, které se stalo kvůli nedůslednosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme