V souvislosti s prezidentskou volbou dostal Nejvyšší správní soud první dva podněty, čas je ještě do středy

Nejvyšší správní soud v úterý obdržel první podněty související s registračním procesem pro prezidentské volby. V databázi soudu přibyla dvě nová řízení. Kdo podněty sepsal, soud prozatím nezveřejnil, záznamy v databázi jsou anonymizované. Lhůta pro zpochybnění rozhodnutí ministerstva vnitra o provedení či neprovedení registrace vyprší ve středu v 16.00. Soud pak zveřejní souhrnnou informaci. Poté bude mít 15 dní na rozhodnutí o podnětech.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do poslanecké sněmovny 2021

Nejvyšší správní soud v úterý obdržel první podněty související s registračním procesem pro prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Na soud se podle dřívějšího vyjádření chtějí obrátit podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, které vnitro do voleb nepustilo. „Přeneseně řečeno, rozhodčí píská konec až 14. 12. 2022. Budu bojovat do poslední minuty. A věřím v úspěch,“ napsal v úterý na twitteru Diviš. 

Na soud se ale mohou obracet i další nezaregistrovaní kandidáti, případně navrhující poslanci a senátoři či navrhující občané. Zákon také dává stejnému okruhu navrhovatelů možnost zpochybnit úspěšnou registraci jiného kandidáta.

Janeček a Diviš podle vnitra neměli dostatek platných podpisů na podporu své kandidatury. Divišovi vnitro započítalo 49 884 podpisů z 63 210, Janečkovi 48 091 ze 74 208. Pro zaregistrování přihlášky bylo potřeba minimálně 50 000 platných podpisů.

Podobný úmysl měl původně i podnikatel Tomáš Březina, kterému ministerstvo z 65 911 podpisů uznalo 45 894. V pondělí ale oznámil, že se proti rozhodnutí vnitra neodvolá.

Devět uchazečů

Rozhodnutí o odmítnutí kandidátek pro nedostatečný počet platných podpisů vnitro zdůvodnilo tím, že u kontrolních vzorků byla u Janečka a Březiny až třetina podpisů neplatných. V případě Diviše byla chybovost asi pětinová.

O Pražský hrad bude usilovat 9 kandidátů. Favorité podmínky splnili, Divišovi chybělo 116 podpisů

Číst článek

Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů, jimiž jsou podle průzkumů bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ministerstvo odmítlo 12 kandidátních listin pro nedostatky v přihláškách a jednoho uchazeče pro pozdní přihlášení.

Před pěti lety o prezidentské křeslo bojovalo také devět kandidátů. Nejvyšší správní soud tehdy v souvislosti s registrací obdržel pět podnětů, jako relevantní vyhodnotil dva, ale oba nakonec zamítl.

Údaje o kandidátech

Český statistický úřad zveřejnil na volebním webu základní informace o devíti kandidátech na prezidenta, které ministerstvo vnitra připustilo k lednovým volbám hlavy státu.

Nejstarším zaregistrovaným kandidátem je podle statistiků poslanec SPD Jaroslav Bašta, v době konání prezidentské volby mu bude 74 let. Nejmladší adeptkou je čtyřiačtyřicetiletá bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Politolog: Voliče zajímají tři věci. Jestli je kandidát připravený, velkorysý a jaký má ‚program peněženka‘

Číst článek

Spolu s bývalým představitelem armády a NATO Petrem Pavlem jsou jedinými dvěma uchazeči o prezidentské křeslo, kteří kandidují s podporou řadových občanů. Nominaci ostatních podpořili poslanci nebo senátoři.

Pět z devíti kandidátů má trvalé bydliště v Praze. Z mimopražských jsou bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš z Průhonic, Pavel z obce Černouček nedaleko Roudnice nad Labem na Litoměřicku a Nerudová z Kuřimi u Brna. Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která se zaměřuje na pomoc lidem v dluzích a v exekuci, bydlí v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku.

Šest z devíti kandidátů je bez politické příslušnosti. Straníkem je kromě Babiše a Bašty ještě senátor Marek Hilšer, který si po vyřazení z předchozích prezidentských voleb v roce 2018 založil hnutí s názvem Marek Hilšer do Senátu, které vede. V horní parlamentní komoře je členem senátorského klubu Starostů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme