Prezidentské volby by podle průzkumu vyhrál Babiš. V patách mu je generál Pavel

Nejvyšší podporu v prezidentských volbách má i nadále předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Vzrostly preference odborového předáka Josefa Středuly, který v minulém měsíci oznámil svůj záměr kandidovat na prezidenta.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V květnovém volebním modelu agentury Median si Babiš mírně polepšil a získal podporu 28,5 procenta lidí. Téměř stejný výsledek jako v předchozím modelu má Pavel, kterého by podpořilo 19,5 procenta lidí. Středula se v průzkum stal třetím nejčastěji uváděným kandidátem se 7,5 procenta.

Nejvyšší podporu v prezidentských volbách mají podle průzkumu nadále Babiš a Pavel, ostatní zaostávají

Číst článek

Nejvyšší volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, má podle Medianu Babiš. Činí 34,5 procenta. Na druhém místě je s potenciálem 28,9 procenta Pavel. Třetí nejvyšší potenciál má senátor Pavel Fischer, dosahuje 20,2 procenta.

Ačkoliv je v modelu znát nárůst preferencí Středuly, jeho volební potenciál je podle Medianu nízký. Činí asi 12 procent. Předstihli by ho i senátor Marek Hilšer a bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Mírně na 44,5 procenta ubylo lidí, kteří plánují jít k volbám, ale zatím nemají vybraného kandidáta. Hlavu státu budou Češi v přímé volbě vybírat začátkem příštího roku. Babiš ani Pavel kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili.

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Nerudová oznámila kandidaturu na prezidentku

Číst článek

Dvě desítky uchazečů

Celkem se chtějí o prezidentskou funkci ucházet zatím dvě desítky lidí, mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert, teolog a mediální expert Ivo Mareš, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů, nebo 50 000 občanů. Prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března příštího roku, znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.

Průzkumu, který se uskutečnil od 1. května do začátku června, se zúčastnilo 1008 respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme