Median: Pavel by s Babišem svedl v prvním kole těsný souboj. Nerudová vedoucí dvojici dotahuje

První kolo prezidentských voleb by v říjnu bylo velmi vyrovnané. Podle modelu agentury Median by vyhrál Petr Pavel, který by získal 22,5 procenta. Druhý by skončil Andrej Babiš z ANO s 22 procenty. Rozdíl mezi nimi ale zůstal na úrovni statistické chyby. Podpora obou kandidátů proti zářijovému modelu Medianu klesla. Na 15 procent si polepšila ekonomka Danuše Nerudová, v minulém modelu měla podporu deseti procent voličů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel měl v zářijovém modelu Medianu 24 procent, Andrej Babiš, který prezidentskou kandidaturu oznámil teprve před týdnem, 23,5 procenta. V případném druhém kole volby by Pavel s 59 procenty porazil Babiše, který by měl zbylých 41 procent hlasů. Přibližně čtvrtina voličů je však zatím nerozhodnutá, upozornil Median.

Může se poslanec podepsat více uchazečům o Hrad? Někteří kandidáti využívají mezer v právním výkladu

Číst článek

Na čtvrtém místě by skončil v prvním kole senátor Pavel Fischer se 7,5 procenta hlasů, pátý by byl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se sedmi procenty. Oběma proti září podpora klesla shodně o půl procentního bodu. Snížila se také u dalších senátora Marka Hilšera.

V hypotetickém druhém kole prezidentských voleb by Babiš neuspěl ani proti Nerudové, Hilšerovi nebo Fischerovi. V souboji se Středulou model přisuzuje jemu i Babišovi po 50 procentech. Také v těchto prezidentských duelech je ale přibližně čtvrtina potenciálních voličů nerozhodnutá.

Prezidentských voleb se v říjnu chtělo zúčastnit 64 procent z dotázaných. Dalších deset procent účast zvažovalo. Hlas by spíše neodevzdalo 6,5 procenta dotázaných, určitě nechtělo hlasovat 11,5 procenta. Osm procent nebylo své účasti rozhodnutých. V lednu 2018 dorazilo v prvním kole k urnám asi 62 procent voličů.

Median se lidí dotazoval mezi 1. a 31. říjnem, tedy ještě před zveřejněním konečného seznamu kandidátů i před oznámením Babišovy kandidatury. Víc než tisíc respondentů ve věku od 18 let dostalo na výběr z rozsáhlého seznamu lidí, kteří kandidaturu oznámili či nezamítli.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů je v úterý 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50 tisíc podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme