Na bohoslužbu v katedrále svatého Víta zamířil prezident Zeman. Dorazil i Babiš s Pavlem

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě probíhala od 10.00 bohoslužba za vlast. Přišel na ni končící prezident Miloš Zeman i oba jeho potenciální nástupci. Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na mši přišli s manželkami. Mezi účastníky byl také neúspěšný kandidát na prezidenta a senátor Pavel Fischer. Bohoslužbu za vlast sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 11:51 22. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graubner v promluvě k účastníkům bohoslužby připomněl, že jsme uprostřed voleb hlavy státu a že zuří válka na Ukrajině. „Do této situace přichází i k nám Ježíš se svou výzvou - začněte myslet jinak,“ řekl. A dodal, že boží království je podle Ježíše v lidech. „Když v sobě necháte vládnout pravdu, spravedlnost a lásku, když budete vytvářet pokoj, a ne napětí, když budete vyzařovat lásku, a ne zlobu,“ uvedl.

Prezidentští kandidáti mají před sebou poslední ‚volný‘ víkend, ten příští už bude znám vítěz

Číst článek

Lidé by neměli podle Graubnera spoléhat na chytrost či „sílu a peníze mocných“. A i když se někomu může zdát, že ve světě roste strach a beznaděj, boží království je blízko. „I přes ztrátu blahobytu, a dokonce konkrétní zkušenosti s chudobou, otevřete oči a také srdce. Nebojte se,“ řekl Graubner. S odkazem na svatého Pavla doplnil, že by lidé měli být zajedno a neměli by mít mezi sebou roztržky.

Účastníci bohoslužby si mohli v transeptu katedrály prohlédnout korunovační klenoty, u oltáře byla vystavena lebka svatého Václava. Bohoslužbu zakončila modlitba za vlast, zpěv státní hymny a svatováclavského chorálu.

Návštěvníci bohoslužby mohli vidět i výstavu klenotů. Ta měla původně skončit v sobotu, Hrad ale před několika dny oznámil, že ji prodlouží. Pokračovat bude pro veřejnost od nedělních 14.30, v neděli se na poklady českých panovníků mohou lidé přijít podívat až do 21.00, v pondělí a úterý pak vždy od 08.00 do 18.00.

Mše se konala necelý týden před druhým kolem prezidentských voleb. Dění kolem kampaně sledujeme v online reportáži.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme