Byl bych pro minimální důchod 20 tisíc, spodní hranice je příliš nízko, říká Vratislav Kulhánek

Vietnam, Malajsie, Indonésie, Indie nebo Irán. To všechno jsou země, se kterými by Česko mělo navázat ekonomickou diplomacii. Alespoň si to myslí kandidát na prezidenta a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Pokud by se stal prezidentem, tak by se například snažil vyvolat debatu o důchodové reformě nebo učňovském školství. Říká to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, které uzavírají čtvrtý den projektu Hledá se prezident.

20 minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě v Iránu podle něj platí jednání na vládní úrovni, protože řada velikých podniků v zemi je ve státním vlastnictví nebo státem korigována. Proto by oblasti ekonomické diplomacie věnoval 10 až 15 procent času.

„Jako hlavní bych ale viděl zájmy lidí v České republice,“ říká s tím, že by se snažil výrazně zlepšit pověst země, což je práce pro prezidenta a politiky. Tlačil by politiky, aby hovořili se zahraniční novináři.

„Václav Klaus si zakládal na tom být hlavní tady, ale pro republiku je důležitější, abychom byli známí jako silná země v okolí, kam chceme exportovat a kam chceme jezdit jako turisté,“ vysvětluje.

Učňovské školství chybí 

K hlavním domácím politickým tématům Vratislava Kulhánka pak patří práce a řemeslo. V Česku se do značné míry rozpadlo učňovské a střední odborné školství, což je podle něj velký problém – první, co zprivatizované podniky udělaly, tak zrušily učňovská učiliště, protože to stojí zbytečně peníze.

„Tohle teď chybí, deset let jsem se s tím ve Škodovce pokoušel hnout, což jde těžko, protože jak budete učit truhláře nebo pokrývače, když nedáte v kraji dohromady třídu?“

Jako prezident by také vyvolával debatu o důchodové reformě. „Byl bych pro minimální důchod, teď nevím, koho naštvu více, ale řekněme 20 tisíc, a pak už bych to odstupňoval podle skutečného platu,“ říká s tím, že spodní hranice důchodu je dnes velmi nízko.

Jan Pokorný, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme