Státní volební komise schválila výsledky prezidentských voleb. Ve Sbírce zákonů vyjdou v úterý

Státní volební komise formálně schválila výsledky prezidentských voleb, v jejichž závěru armádní generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem více než 58 procent hlasů porazil expremiéra Andreje Babiše (ANO). Ve Sbírce zákonů budou zveřejněny formou zápisu komise pravděpodobně v úterý 31. ledna, řekl v pondělí novinářům po jednání komise ředitel odboru voleb Tomáš Jírovec z ministerstva vnitra.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentské volby 2023

prezidentské volby 2023 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od 1. do 7. února by tak mohli mít lidé týden na to, aby průběh a výsledek hlasování napadli u Nejvyššího správního soudu (NSS). Na soud by se mohli obrátit stěžovatelé v případě podezření na porušení zákona, které „hrubým způsobem ovlivnilo výsledek voleb“, uvedl Jírovec. NSS bude mít na rozhodnutí 15 dnů od doručení podnětu, dodal.

U soudu by podle místopředsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ) Evy Krumpové mohly být napadeny výsledky z jednoho z okrsků v pražských Bohnicích, kde okrsková komise v zápisu o výsledku hlasování prohodila hlasy pro Pavla a Babiše.

Chyba při sčítání voleb. Komise v pražských Bohnicích prohodila hlasy pro Pavla a Babiše

Číst článek

Chyba byla odhalena až po zákonné lhůtě 24 hodin od ukončení hlasování a nebylo ji možné opravit na rozdíl od korekce výsledků z jiných dvou obcí, uvedla Krumpová. Podle Jírovce by ale s ohledem na počet odevzdaných hlasů neměl mít fatální dopad na celkový výsledek.

Volby byly podle Jírovce klidné, větší komplikace nezpůsobil ani páteční požár v kulturním domě v Nové Olešce na Děčínsku krátce před začátkem hlasování, kvůli kterému bylo třeba přemístit volební místnost.

Vnitro řešilo několik dotazů a stížností, například podezření na nestandardní postup volebních komisí nebo otázku, v jakém pořadí mají volební komisaři vydávat hlasovací lístky pro finalisty.

„Setkali jsme se se stížností na to, jestli není porušením volebního zákona, že ve volební místnosti je obraz bývalého prezidenta Václava Havla,“ uvedl Jírovec. Portrét prvního českého prezidenta Havla místo podobizny současné hlavy státu Miloše Zemana visel ve volební místnosti v Černoučku na Litoměřicku, kde v pátek hlasoval nově zvolený prezident Pavel.

Rekordní prezidentské volby

Někdejší představitel české armády a NATO Pavel byl zvolen čtvrtým českým prezidentem o uplynulém víkendu. Pavla volilo 3,36 milionu lidí, což představovalo 58,32 procenta hlasujících voličů. Babiše porazil o zhruba 960 000 hlasů.

Hlasovat přišlo 70,25 procenta z osmi a čtvrt milionu voličů, což představitelé vnitra i ČSÚ ocenili, stejně jako práci všech lidí, kteří se do přípravy a průběhu voleb zapojili.

Pavel zvítězil i v prvním kole před dvěma týdny se ziskem 35,4 procenta hlasů, přičemž Babiš se ziskem 34,99 procenta zaostal jen těsně o zhruba 23 000 hlasů. Prvního kola prezidentských voleb zúčastnilo 68,24 procenta voličů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme