Prezidentský kandidát Jan Fischer: Změna je určitě možná, chci k ní přispět

Jako první spustil prezidentskou kampaň Jan Fischer. Potřebných 50 tisíc podpisů pro kandidaturu nasbíral někdejší premiér úřednické vlády jako druhý. Jeho týmu se to podařilo za šest týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Jan Fischer představil svůj program | Zdroj: ČTK

Svůj profesní život spojil Jan Fischer se statistikou. Dlouho pracoval v Českém statistickém úřadě, od roku 2003 jako jeho předseda. Teď je viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. V minulosti byl členem KSČ.

Velký zlom pro něj přišel v dubnu 2009, v době politické krize se stal předsedou úřednické vlády. Jan Fischer si zakládá na tom, že kandiduje bez politické strany v zádech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vizitku prezidentského kandidáta Jana Fischera připravila Lucie Husárová

„Vstoupit do politické strany po 90. roce, těch příležitostí a nabídek bylo hodně. Ke konci mého premiérského období také a po něm rovněž. Učinil jsem to, vracím se do politiky jako nestranický nezávislý kandidát. A já si právě myslím a právě proto, že máme přímou volbu, tak česká veřejnost vnímá prezidentskou funkci právě tímto způsobem,“ vysvětluje.

Jan Fischer si také myslí, že právě jako nezávislý by mohl přispět k přerodu politických stran. I to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas 6. Právě obnovení důvěry lidí v politiku by pro něj, jako případného prezidenta, bylo úkolem.

„Nepřicházím s žádným populismem, nechci na krizi politických stran a jejich současných trablech vydělávat. Jsem přesvědčen, že změna je určitě možná, chci k ní přispět, nebudu k ní ale přispívat sám, ale s těmi a v podstatě pod tlakem těch, kteří si změnu přejí, kteří si přejí prezidenta, který by byl nositelem změny,“ zdůrazňuje.

Komentátoři se v rozhovorech o Fischerovi často věnují jeho sponzorům a lidem, kteří mu pomáhají v kampani. Hodně se mluvilo třeba o tom, že se spojil s podnikatelem Jaromírem Soukupem.

Jan Fischer už lidem slíbil, že pokud se dostane na Hrad, bude prezidentský úřad vykonávat civilně. Pro svou kandidaturu získal podporu například známého kardiochirurga Jana Pirka.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme