Štěch, Zaorálek, nebo někdo další? ČSSD intenzivně jedná o prezidentském kandidátovi

Sociální demokraté intenzivně debatují o možném prezidentském kandidátovi. Po jednání vedení strany to v pátek řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nejčastěji podle něj padají jména sociálnědemokratického ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nebo jeho stranického kolegy a předsedy Senátu Milana Štěcha. ČSSD by o své podpoře do voleb hlavy státu měla rozhodnout v listopadu. Pokud by však našli uvnitř či v blízkém okolí strany spřízněnou osobnost, chtěl by Sobotka uzavřít diskusi během léta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štěch (vlevo) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Debata v sociální demokracii se po nedávném sporu prezidenta Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou kvůli odvolání někdejšího ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše zintenzivnila.

„Jak mluvím s našimi členy a voliči, tak slyším různá jména. Často slyším jména Milana Štěcha, Luboše Zaorálka, ale objevila se i některá další," řekl Sobotka novinářům. „Z těch dvou bych si vybral oba dva," poznamenal ve čtvrtečním rozhovoru pro server iDnes.cz premiér.

Zaorálek nebo Štěch. Sobotka představil možné kandidáty sociální demokracie na prezidenta

Číst článek

Členové podle něj debatují o tom, zda sociální demokracie disponuje silnou osobností, která by se zároveň do kandidatury chtěla pustit.

„Nebo jestli zůstaneme u podpory některého ze stávajících kandidátů. Tu diskusi uzavřeme nejpozději v listopadu," uvedl. Pokud by se ale našla spřízněná osobnost, rád by diskusi ukončil v průběhu léta.

Sobotka odmítl komentovat, zda ČSSD neuvažuje například i o šéfovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském. „Já teď nechci rozšiřovat okruh jmen, která bych teď veřejně zmiňoval," uvedl Sobotka.

Zeman pogratuloval Macronovi ke zvolení, pozval ho do Česka | Foto: Filip Jandourek

V polovině května v rozhovoru pro ČTK Sobotka řekl, že mezi kandidáty na Hrad nevidí ČSSD levicového uchazeče. Uvažuje proto o vlastním, který by se podle Sobotky postavil mocenskému paktu mezi Zemanem a Babišem.

Odmítl ale, že by mohl na Hrad kandidovat sám. K tomu ho například na Twitteru vyzval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Bohuslav Sobotka by se neměl zbaběle schovávat za Lubomíra Zaorálka a Milana Štěcha. Nechť si konečně dodá odvahy a sám zabojuje o Hrad!" napsal státní úředník.

Zatím jsou podle dubnového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas největšími protivníky současného prezidenta Zemana textař a podnikatel Michal Horáček a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme