Prezidentský pár hostí premiéra a jeho ženu

Na oběd a sklenku vína pozval na dnešní poledne prezident Václav Klaus na zámek do Lán premiéra a jeho manželku. Začíná tak tradiční kolečko oficialit začátku nového roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

manželé Fischerovi a Klausovi | Foto: Blanka Černá

Letos se liší tím, že u oběda budou manželky obou státníků, Livia Klausová i Dana Fischerová. Oba páry se brzy popoledni setkání rozdělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program lánské schůzky přiblížila v Ozvěnách dne Blanka Číhalová

Státníci se odeberou do pracovny a dámy na prohlídku lánského zámku. K obědu mají usednout kolem 13. hodiny a menu má čtyři chody, letos se bude servírovat zvěřina a lahůdky domácí kuchyně.

Tématem rozhovoru dvou nejvyšších představitelů států bude zřejmě státní rozpočet, respektive návrhy, které by při schválení zvýšily schodek hospodaření.

Dnešním obědem s Fischerovými kolotoč politických obědů a schůzek začíná. Už pozítří se prezident setká s lídrem ODS Mirkem Topolánkem a příští pondělí se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

Setkání a deficit

Prezident a premiér se scházejí v Lánech v době, kdy se veřejnost dozvídá konečnou bilanci státního hospodaření v loňském roce. Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk Českému rozhlasu dnes řekl, že schodek státního rozpočtu za uplynulých 12 měsíců vyskočil na více než 192 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lánské setkání rozebral v Ozvěnách dne Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

V letošním roce by to mělo být oficiálně asi o 30 miliard méně, ale může se lehce stát, že deficit o další desítky miliard vzroste. Těžko si lze představit, že by se těmto znepokojivým číslům mohli prezident s premiérem vyhnout.

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček v Ozvěnách dne Radiožurnálu, připomněl, že je to skvělá příležitost k apelu na politiky, aby hledali rozpočtové úspory.

"Má se za to, že na přetřes přijde to, co bude na programu sněmovny na konci ledna." Sociální demokraté chtějí přijít s návrhy, které by vrátily proplácení nemocenské v prvních třech dnech, mimořádný, jednorázový důchod ve výši 2 400 korun v tomto roce každému důchodci a zrušení poplatků za recepty a navrácení mateřské na loňskou úroveň. Jde o návrhy ve výši 13 až 14 miliard, připomněl Nováček.

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme