Prezidentský souhrn: smyšlené citáty na podporu Babiše, drive-in volby a neodstupující Fischer

Kandidáti na prezidenta finišují předvolební kampaň. Souboje o voliče při tom nevedou pouze v ulicích, ale i ve virtuálním prostoru. Andrej Babiš sdílel smyšlené citáty členů vlády, Petr Pavel zvedá témata mladých a Danuše Nerudová opět zmiňuje ceny drahých energií. Pavel Fischer pak znovu vyzval k „volbě srdcem“ a odmítl, že by před volbou odstoupil. Více v prezidentském souhrnu serveru iROZHLAS.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vylidněné Hradčanské náměstí

Vylidněné Hradčanské náměstí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve středu už mohli začít volit lidé nakažení covidem, umožnily jim to takzvané drive-in volby. Své hlasy mohli až do 17 hodin odevzdat na vybraných místech lidé, kteří jsou kvůli nemoci v izolaci.

Zájem o volby pro lidi nakažené covidem je malý. Místa budou otevřena do středeční páté hodiny

Číst článek

Pro tyto účely fungovalo pět míst v Praze a po jednom v každém okrese. Navzdory tomu, že mělo v posledním týdnu pozitivní test 2700 lidí, zájem o tento typ volby byl celkově malý. V Praze během dopoledne odvolilo jen 18 lidí.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí ve středu v tiskové zprávě uvedl, že povinnost zveřejnit dárce zcela splnili jen čtyři kandidáti. Tomáš Zima a Josef Středula dárce nezveřejnili podle úřadu vůbec. Šéf odborářů ale na rozdíl od Zimy z volby odstoupil, povinnost se tedy na něj nevztahuje. Karel Diviš, Petr Pavel a Jaroslav Bašta uvedli údaje neúplné, stejně jako Zimovi jim tedy hrozí pokuta od 20 do 300 tisíc korun.

Ve středu také Ústavní soud definitivně potvrdil, že odmítl stížnost Denisy Rohanové na její vyřazení z boje o Hrad. Radiožurnál o výsledku informoval už v úterý, na základě informace předsedy soudu Pavla Rychetského.

Mezi voliči

Zaktivizovat voliče dva dny před volbami se snaží i jednotliví kandidáti. Na kontaktní kampaň přímo v ulicích přitom sází už jen málo z nich. Setkání s voliči v Praze ohlásil během středy na facebookovém účtu třeba Marek Hilšer.

Mezi voliče vyrazila i Danuše Nerudová, která středu strávila na setkání v Kutné Hoře. Na sociálních sítích pak zaměřila pozornost na voliče, na které dopadají zvyšující se ceny energií a potravin.

Karel Diviš zase strávil úterý a část středy v Moravskoslezském kraji. Podle příběhů sdílených na sociálních sítích Facebook a Instagram oslovoval voliče v Ostravě a Frýdku-Místku. Odpoledne se pak přesunul do Brna.

Babiš sdílel falsa

Zbylí kandidáti byli aktivní zejména ve virtuálním prostoru. Snaží se formou videí, obrázků a grafik oslovovat voliče na sociálních sítích.

Největší pozornost ve středu vzbudily příspěvky Andreje Babiše, který sdílel smyšlené citáty členů vlády, kteří mu měli vyslovovat podporu. Babiš to na sociálních sítích hájil tím, že jde o příspěvky, které mu „přišly WhatsAppem“.

Petr Pavel těsně před volbami zaměřuje svou pozornost na mladší voliče a témata, která zajímají právě je. Sdílel třeba video, kde se vyjadřuje „k feminismu, body shamingu a sebedůvěře mladých“. V jednom z příspěvků pak anoncoval také účast ve večerní debatě na CNN Prima News, kde se střetne s Danuší Nerudovou. Andrej Babiš už dříve oznámil, že se debaty nezúčastní.

Pavel Fischer se pak těsně před volbami snaží podporovatele ujistit, že hlas pro něj není ztracený a že jeho podpora má smysl. Sdílí videa, na kterých ho podporují známé osobnosti i starostové obcí a pochlubil se i novým volebním bannerem. Zároveň opět ujistil, že z prezidentské volby odstupovat neplánuje.

Jaroslav Bašta pak vsadil na sociálních sítích na kritiku Green Dealu, který podle něj nepomůže zabránit klimatickým změnám, naopak ale ovlivní ekonomiku a sociální stabilitu Evropské unie. A sdílel i video bývalého novináře Petra Bohuše, který kritizoval nedělní debatu kandidátů na České televizi.

Na sociálních sítích se naopak během středy prakticky neangažoval Tomáš Zima. Poslední jeho příspěvky na facebooku pocházejí z úterý, kdy byl na setkání s voliči v Českých Budějovicích. Na twitteru pak pouze sdílel svůj rozhovor pro iportal24.cz, kde odrazuje voliče od toho, aby věřili předvolebním průzkumům.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme