Prezidentští kandidáti finišují s uzávěrkou svého účetnictví

Senátoři z mandátového a imunitního výboru by mohli po dnešku začít kontrolovat účetnictví všech devíti prezidentských kandidátů. Dodat jim vyúčtovaní své předvolební kampaně se chystají expremiér Jan Fischer, hudební skladatel Vladimír Franz i vítěz volby Miloš Zeman. Ostatní už tak učinili dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kandidáti na prezidenta republiky | Foto: Český rozhlas

Neúspěšný kandidát Jan Fischer vzbuzoval i po volbě pozornost především kvůli svým dluhům. Média spekulují, že mu chybí splatit zhruba pět milionů korun. Šéf Fischerovy volební kampaně Jan Pirk věří, že bývalý premiér všechny své závazky umoří.

„Jak se může každý přesvědčit na transparentním účtu, během první poloviny tohoto týdne tam přešlo přes dva miliony korun, které byly rovnou distribuovány dlužníkům, a s ostatními byl domluven splátkový kalendář,“ uvedl Pirk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uzávěrku účetnictví za prezidentskou volební kampaň se zajímala redaktorka Martina Spěvčková

Fischer si tento týden na účet také peníze poslal dvakrát sám, v úterý 80 a ve čtvrtek v půl třetí ráno pak 37 tisíc korun.

Peníze na účet dál chodí i prezidentovi Miloši Zemanovi. Kandidáti se ale během kampaně museli vyrovnat i s finančními příspěvky od neidentifikovatelných dárců, které podle zákona nesmí použít na kampaň.

Hudební skladatel Vladimír Franz tak musel na účty takovýchto podporovatelů vrátit zhruba půl milionu korun. Herečka Táňa Fischerová zase své příznivce, kteří k částce neuvedli své osobní údaje, vyzvala přes Facebook a své internetové stránky, aby data doplnili. U zhruba deseti z nich neuspěla, a částku 9,5 tisíce korun tak poslala na charitu.

Obdobný postup zvolila i kandidátka lidovců, europoslankyně Zuzana Roithová. „Také jsme s tím zápasili, některé lidi se nám podařilo dohledat. Ti, co nám to poslali složenkou, tak samozřejmě to jsme zjistit nemohli. Také jsme používali internet a hledali jsme přes Google,“ upřesnila Roithová.

Volební tým Miloše Zemana víc než sedmdesáti dárcům posílal přes banku prosbu, aby doplnili své údaje. A vracet několik desítek darů musel i Jan Fischer. Jeho odpůrci svůj nesouhlas vyjadřovali tím, že mu posílali příspěvek ve výši několika haléřů.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme