Prezidentští kandidáti pokračují v kampani

Oba kandidáti na prezidenta opět vyrazili sbírat podporu pro svůj boj o Hrad. Zatímco Václav Klaus zamířil dopoledne do Senáru za členy Klubu SNK a Klubu otevřené demokracie, jeho vyzyvatel, Jan Švejnar vystoupil před studenty zlínské university Tomáše Bati.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta | Foto: Petr Večeřa

Předseda senátorského klubu SNK Josef Novotný je vyzval ke společné diskusi se senátory. Reagoval tak na Klausovo odmítání televizního duelu s protikandidátem. Současný prezident poukazuje na to, že hlavu státu volí poslanci a senátoři, nikoli přímo občané.

Klausův tajemník Ladislav Jakl minulý týden uvedl, že střet kandidátů v médiích by mohl být "povrchní" a mohl by snížit vážnost prezidentského úřadu. Dodal, že Klaus si je vědom, že s jeho názorem na veřejnou debatu se mohou hrát politické hry.

Pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby. Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme