Prezidentští kandidáti Zeman a Dienstbier žádají KSČM o podporu v přímé volbě

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jiří Dienstbier žádají komunisty o podporu v přímé volbě. Přišli na zasedání výkonného výboru KSČM, kde čelili dotazům komunistických politiků. Ti se na základě odpovědí rozhodnou, zda dají stoupencům strany doporučení, komu by měli dát své hlasy. Komunistická strana vlastního kandidáta nemá. Definitivní doporučení o podpoře některého z nich by strana měla zveřejnit 8. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Miloš Zeman žádá KSČM o podporu v přímé volbě | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman uvedl, že stojí o hlasy všech občanů bez ohledu na to, které straně patří. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je přirozené, že se Dienstbier bude snažit získat podporu komunistů.

ČSSD a KSČM už dnes spolupracují ve většině krajů. A koneckonců Jiří Dienstbier už řekl, že pokud by byl prezidentem, jmenoval by vládu ČSSD a KSČM, pokud by měla většinu a garantovala zachování demokracie.

„Každý prezident musí respektovat výsledky voleb. Já jsem zastánce menšinové vlády vítěze voleb, protože ten se pak nemůže vymlouvat na své koaliční partnery,“ uvedl po schůzce Miloš Zeman. Dodal ale, že si nemyslí, že by komunisté další volby vyhráli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případné podpoře prezidentských kandidátů KSČM mluvil na Rádiu Česko politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

„Tito dva politici se nebojí na půdu KSČM přijít, dokonce od Jiřího Dienstbiera jsme mohli poměrně jasně slyšet, že považuje bohumínské usnesení za historický dokument, který je překonán. Spolupráce levice na programovém základě by tím do budoucna neměla být narušována,“ říká místopředseda a poslanec KSČM Jiří Dolejš.

„Oba kandidáti splňují kritérium, že chceme podpořit nepravicového kandidáta. Miloš Zeman trochu méně, protože prohlásil, že stojí o hlasy všech občanů bez rozdílu politické orientace či stranické příslušnosti,“ uvádí Dolejš.

Jedním z témat byla zahraniční politika České republiky, na kterou mají Zeman i Dienstbier odlišný názor než KSČM. „Já jsem opravdu silným zastáncem pokračující evropské integrace,“ řekl Jiří Dienstbier.

Schůzky obou kandidátů se členy výkonného výboru ale proběhly klidně a korektně. Více otázek měli komunisté na Miloše Zemana. Jiří Dienstbier se zase snažil odpovídat na dotazy detailněji.

'Rozhodnutí strany bude mít velký vliv na voliče'

Předseda komunistů Vojtěch Filip potvrdil, že síla rozhodnutí strany o podpoře kandidáta bude pro jejich voliče velká: „Myslím si, že to bude mít dost podstatný vliv.“

„Doporučení KSČM může hrát významnou roli. V prvním kole je pro každého kandidáta nejdůležitější dostat se do kola druhého. Podpora voličů KSČM, kteří tvoří ucelenou skupinu voličů, která chodí pravidelně k volbám, může pro kandidáta sehrát podstatnou roli,“ říká politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sbližování ČSSD s KSČM okomentoval politický komentátor Petr Nováček

„Problém je v tom, že to může být zároveň polibkem smrti. Část voličů kvůli tomu, že kandidát má podporu komunistů, ho pak nemusí volit. Ale každý z kandidátů si musí stanovit nějakou strategii a spočítat si to. Předpokládám, že ve druhém kole by byli kandidáti s takovými veřejnými žádostmi o podporu opatrnější,“ pokračuje politolog.

Komunisté budou za podporu podle Mlejnka požadovat to, co chtěli i po Václavu Klausovi, když byl s podporou komunistů poprvé nepřímo zvolen. Tehdy jim za to slíbil společenskou legitimizaci. Václav Klaus také pozval pana Grebeníčka do Lán. Teď mohou žádat o posílení tohoto trendu.

„Případně mohou takového kandidáta žádat, aby po parlamentních volbách, když by se rýsovala varianta vstupu komunistů do vlády, tomu nijak nebránil, ba naopak, aby on sám to politicky zaštiťoval,“ uvádí Mlejnek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O žádosti Miloše Zemana a Jiřího Dienstbiera o podporu kandidatury ze strany komunistů mluvili na Radiožurnálu Jiří Dolejš, místopředseda KSČM a Lukáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie

Ani podle Dolejše není žádost o podporu před prezidentskými volbami žádnou novinkou:

„V minulých i předminulých prezidentských volbách prezidentští kandidáti přicházeli na poslanecký klub, kde jsme si je spolu se senátory mohli vyslechnout. Byl to Václav Klaus, Petr Pithart a další.“

Podle Mlejnka bude volební účast při prezidentských volbách poměrně vysoká, minimálně taková, jaká je při volbách do Poslanecké sněmovny.

O podporu komunistů se v prezidentských volbách mohou ucházet ještě další kandidáti. Mluví se o Tomiu Okamurovi a Janě Bobošíkové. Ta byla kandidátkou komunistů v dřívější volbě prezidenta. Ani jeden ale zájem o vystoupení před výkonným výborem KSČM neprojevil.

Navíc Okamuru i Bobošíkovou vyškrtlo ministerstvo vnitra z prezidentských kandidátek a o jejich oficiální kandidatuře ještě není definitivně rozhodnuto. Dnešek je navíc posledním dnem, kdy se kandidáti mohli o podporu komunistů ucházet.

Patricie Polanská, Květa Moravcová, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme