Prezidentův projev v OSN prý jde proti politickému kurzu země

V noci na dnešek apeloval prezident Václav Klaus na OSN, že by se nemělo snažit urovnávat regionální konflikty zvenčí a vnucovat stranám místních sporů vlastní řešení bez důkladné znalosti tamních poměrů. Vyslání českých chemiků do Sýrie, které přislíbila vláda, je však krok poněkud protichůdným směrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při svém projevu v OSN | Zdroj: Reuters

„Co se týče prezidentových výhrad, jak se staví mezinárodní společenství k mezinárodním krizím, záleží na tom, jestli se díváme na sklenici, zda je napůl plná, napůl prázdná,“ hodnotí prezidentův projev komentátor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland.

Jan Fingerland se domnívá, že kritika jakéhokoli vměšování do záležitostí konkrétních států, které jsou v krizi, by měla být vždy konkrétní, neboť případy, kdy OSN podle Klause selhalo, podle Fingerlanda nelze směšovat.

„On sám tak trochu oslabil svoji tezi, když vedle sebe postavil celou řadu zcela nesouvisejících krizí. Jestliže zmiňuje vedle sebe Libyi, Kosovo, Kypr a Irák, tak to je pokaždé něco jiného,“ upozorňuje Jan Fingerland.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland hodnotí projev prezidenta Václava Klause v OSN

Česká republika jako jedna z mála zemí ponechává svoji velvyslankyni v Sýrii, což sama Sýrie někdy chápe jako určitou podporu. Navíc Karel Schwarzenberg přislíbil účast českých chemiků na operacích v této zemi.

Ačkoli sám prezident připouští, že mise by se uskutečnit mohla za přísných podmínek, jeho projev v OSN je tak možné chápat jako odchýlení od dlouhodobé státní politiky.

Česko je proti vojenským zásahům, řekl prezident Klaus v OSN

Číst článek

„Pokud prezident Klaus říká, že je velice skeptický k mezinárodním zásahům, pak zároveň česká vláda svými ústy říká, že by se na takovéto sporné operaci mohla podílet,“ dokládá odchýlení prezidenta od politiky České republiky Jan Fingerland.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme