Prezidentův vánoční projev nenaplnil očekávání většiny politiků

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana nenaplnilo očekávání většiny předních politiků. Povětšinou hledí na slova hlavy státu kriticky, řadě z nich chyběl větší nadhled a vize, někteří se také obávají, že Zeman svým proslovem bude dále rozdělovat společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční projev prezidenta Miloše Zemana v Lánech | Zdroj: ČTK

Nejtvrdší ve svém hodnocení byli členové opozičních TOP 09 a ODS, o něco vstřícnější byli zástupci koaliční ČSSD, hnutí ANO a lidovci. Nejvíce se projev Zemana zamlouval Úsvitu.

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš ČTK napsal, že prezident závěrem projevu "zbytečně jitřil rány nad svými letošními konfliktními vyjádřeními, které společnost rozdělují. Mohl se nad ně povznést."

Zeman na závěr svého vystoupení mluvil v narážce na nedávné demonstrace proti sobě o tom, že nikdy nebude ustupovat řvoucímu davu.

Babiš, který celkově projev hodnotí jako shrnující, naopak dal prezidentovi za pravdu při kritice služebního zákona. Zákon o státní službě je podle něj málo otevřený lidem, kteří v ní předtím nepracovali. Konzervuje stav budovaný politickými stranami léta, uvedl také Babiš.

S prezidentovou kritikou zákona o státní službě naopak nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani místopředseda lidovců Jan Bartošek.

"Pokud jde o zákon o státní službě, naše vláda je po 25 letech první, která měla odvahu a sílu odpolitizování české státní správy prosadit," uvedl v prohlášení Sobotka, který ústavní stížnost na služební zákon považuje za zbytečný krok. Také podle Bartoška povede zákon ke stabilizaci.

Prezident Zeman ocenil současnou vládu a slíbil neustupovat řvoucímu davu

Číst článek

"Pan prezident si plete žánry, diskuse o služebním zákonu nepatří do Vánočního poselství prezidenta republiky," poznamenal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Očekával bych od hlavy státu, že přednese nějakou vizi do roku budoucího," řekl také ČTK.

Prezidentův projev kritizoval i poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Hlava státu podle něj přeceňuje svůj vliv. Řekl to v reakci na pasáž, kdy Miloš Zeman připomněl svoji návštěvu Číny a prohlásil, že už má první výsledky v podobě čínských investic v Česku.

„Samozřejmě, když s sebou do zahraničí veze byznysmeny, znamená to, že se otevře nějaký prostor pro kontakty. Ale ten by se otevřel i bez toho. Znovu říkám, v dnešní době žádný bůh na stroji, deus ex machina neexistuje. Není možné, aby jedna osoba vstoupila do nějakého děje a ten děj se zásadním způsobem změnil,“ řekl Českému rozhlasu Svoboda.

"Překvapilo mě, jak málo kritický byl k vládě současné, a to, že za jediný spor považuje služební zákon, mně nestačí, protože vnímám, že spor o majetková přiznání, který je nesplněn, je sporem mnohem větším, než je neodpolitizování státní správy," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Se Zemanem souhlasil naopak v tom, že z mimořádných voleb vzešla naděje.

Šéf Úsvitu Tomio Okamura projev přivítal, souhlasil v něm prakticky se vším.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme