Při amnestii se z vězení dostali i lidé, kterých se netýkala

Při amnestii se z vězení dostali i lidé, kteří na to neměli nárok. Na konkrétní případ upozornila Mladá fronta Dnes. Podle soudců, kteří možná pochybili, byla amnestie vyhlášená narychlo a v obrovském rozsahu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční amnestie (ilustrační foto)

Novoroční amnestie (ilustrační foto) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Okresní soud v Teplicích odhalil případ muže z Dubí. Toho chtěl soudce Roman Dobeš předvolat k výslechu a zjistil, že je na svobodě. Podle Dobeše měl ale recidivista, který si odpykával čtyři nepodmíněné tresty, zůstat ve vězení. Teď už se zřejmě s případem nedá dělat nic.

„Státní zástupce se zřejmě vzdal práva stížnosti, ale není vyloučené využití možného mimořádného opravného prostředku, kterým může být stížnost pro porušení zákona.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnost omylů při tak velkém počtu případů připustil soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka

Ministerstvo spravedlnosti o vzniklé situaci právě teď jedná, potvrdila to mluvčí úřadu Štěpánka Čechová:

„Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se neprodleně sešel s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanen. V těchto chvílích spolu jednají, domlouvají další postup.“

Jaký bude výstup z jednání ministra spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce budeme vědět po 13. hodině.

Soudci jednali rychle

Soudci se ale brání s tím, že rozhodovali pod tlakem a čas jim nedovolil se kauzami důkladně probrat. Navíc jim chyběl výklad amnestie, což prý vedlo ke zbytečným zmatkům.

“Myslím, že při množství vězňů, kterých bylo asi 7000, se nějaká chyba samozřejmě stát může,“ míní soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka, který se už kvůli rozhodnutí Václava Klause obrátil i na Ústavní soud.

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jak připomněl, z merita institutu amnestie vyplývá, že nikdo nemá být ve vězení déle než musí být. „Amnestie, pokud je vyhlášena, lidé jsou ve vězení a podle soudu se ně amnestie vztahuje - pak by měla být aplikována urychleně," řekl Kydalka.

Podle jeho názoru mohl být k amnestii přesný výklad. „býval vždy. Historicky to bylo pravidlo. Zažil jsem amnestií asi 5 a vím, že nějaká kuchařka k tomu vždy byla.

Také podle Kydalky je jedinou možností, jak napravit chybu soudců, kteří omylem pustili na svobodu vězně, nemajících na to nárok, je stížnost na porušení zákona. „Nejsem si docela jist, zda by jí však Nejvyšší soud vyhověl, protož by to byla stížnost podávaná v neprospěch odsouzeného.“ Podle dřívějšího rozhodnutí ústavního soudu to však možné není, poznamenal Kydalka.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme