Při britských letištních kontrolách byl dnes Český helsinský výbor

Helsinský výbor zatím nemůže sledovat pohovory mezi britskými imigračními úředníky a českými občany přímo v kabinách na ruzyňském letišti. O podrobnostech se rozhodne v pátek dopoledne, kdy se zástupci výboru sejdou s novým vrchním úředníkem. Snahu helsinského výboru podpořil i ministr zahraničí Jan Kavan. V úterý se Kavan setkal se zástupci Romů a vyslechl jejich připomínky ke kontrolám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helsinský výbor zatím nemůže sledovat pohovory mezi britskými imigračními úředníky a českými občany přímo v kabinách na ruzyňském letišti. O podrobnostech se rozhodne v pátek dopoledne, kdy se zástupci výboru sejdou s novým vrchním úředníkem. O rozhovorech na letišti informovala Český rozhlas ředitelka Českého helsinského výboru Jana Chržová. "Dneska jsme asi hodinu strávili přímo v té kabině, ve které úředníci vyřizují jednotlivé žadatele. Byla to spíš schůzka informativní, kdy komentovali průběh toho odbavování a vyřizování vstupních a při té příležitosti jsme viděli dva nebo tři případy mladých žen, které byly vzaty stranou do zvláštní místnosti. Nemohli jsme vyloženě sledovat jednotlivé fáze toho pohovoru nějak dopodrobna. Uvidíme, jak dopadneme na té schůzce v pátek, zatím to byl spíš úvod."

Ředitelka výboru Jana Chržová řekla Českému rozhlasu, jak by měl postupovat odmítnutý občan v případě, že už má na ostrovech zařízený pobyt. "Nikde není řečeno ze strany Británie, že si člověk bez povolení britských imigračních úřadů nesmí roční studijní pobyt v Británii zařídit. V této souvislosti jsme se dozvěděli, že takto postižený člověk může požádat britské velvyslanetcví o revokaci rozhodnutí a zahájit i nové jednání o tom, že by byl případně vstup povolen."

Z úterního setkání ministra zahraničí Jana Kavana a romskými předáky předsedou Romské občanské iniciativy Štefanem Ličartovským a šéfem Mezinárodní romské unie Emilem Ščukou vyplynulo, že Kavan koncem srpna předloží vládě zprávu týkající se britských kontrol na ruzyňském letišti v Praze. Předáci si u ministra stěžovali na postup britských úředníků, který považují za diskriminační. Do Velké Británie úředníci nevpustili už stovku českých občanů - především Romů.

Markéta Kaclová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme